Pistole ZKP 493 Champion

Pistole ZKP 493 Champion

Potřeby sportovních střelců vykrývaly v poválečném období z domácí produkce především jednoranové pistole Pavlíček (PAV) a Drulov, vyráběné Lidovým družstvem puškařů Dílo v Litomyšli. V menší míře sloužily oba modely střeleckým organizacím, sdruženým pod Ústřední dům armády (ÚDA). Potřeba kvalitnějších zbraní k výcviku ve střelbě byla jedním z impulzů, jež dostal do sériové výroby jednoranovou výcvikovou pistoli ZKP 493. Konstruktér Augustin Nečas (1918–1989), spolupracovník bratří Kouckých ve vývojové kanceláři Konstrukty Praha, vyvinul několik prototypů výcvikových pistolí se sklopnou hlavní v rážích .22 LR, .22 short a 4 mm Flobert, avšak teprve model ZKP 493 s obchodním názvem Champion se dočkal úspěchu v podobě sériové výroby. Pistole měla sklopnou hlaveň s vypínacím vytahovačem nábojnic, jednočinný spoušťový mechanismus s vnějším kohoutem a regulovatelným odporem spouště. Tvarovaná rukojeť s lůžkem pro palec střílející ruky byla na bočních plochách opatřena rybinovým zdrsněním. Zájem MNO o výcvikovou pistoli upřesňoval požadavek na dodání 4637 pistolí, předaný v únoru 1958 ministerstvu přesného strojírenství.

Vzhledem postupnému k soustřeďování výroby převážné části sortimentu loveckých a sportovních zbraní do továrny v Uherském Brodě, jež nesla od 1. dubna 1958 název Závody Říjnové revoluce, n. p. Vsetín, závod 5 - Uherský Brod, dostala se do jejího výrobního programu také Nečasova pistole. V květnu 1958 byla zhotovena ověřovací série 12 kusů a od října téhož roku již běžela sériová výroba. Do konce roku sice závod vyrobil pouze 811 pistolí, avšak s výhledem na požadavky MNO a Podniků zahraničního obchodu (PZO) Pragoexport a Omnipol počítal výrobce s produkcí minimálně 5000 kusů. Z rozpočtových důvodů ztratilo MNO o dodávku předjednaného množství zájem, což se v konečném důsledku promítlo do celkové produkce pistolí.

Pistoli dodával výrobce v koženkové kazetě s příslušenstvím v podobě vytěráku, kartáčku a montážního šroubováku. Zbraň se dodávala v ráži .22 LR včetně výměnné hlavně ráže 4 mm Flobert. Hlavně s komorou pro náboj .22 short bylo možné objednat zvlášť, přičemž zákazník musel pistoli poslat zpět do továrny k přizpůsobení hlavně a vyražení čísla zbraně. Velkoobchodní cena pistole v roce 1958 činila 584 Kčs, hlaveň 4 mm Flobert 174 Kčs.

V roce 1959 vyrobila továrna 1735 pistolí, o rok později pouze 601 kusů. Zanedbatelných 200 pistolí, vyrobených během roku 1961, tak vlastně uzavřelo poměrně krátkou historii jejich výroby. Celková produkce tak dosáhla, včetně tří kusů smontovaných v březnu 1962, počtu 3350 pistolí.

Exemplář z roku 1959 získalo muzeum v roce 1991 převodem z VÚ 1217 Moldava nad Bodvou.

Ráž: 22 Long Rifle

Celková délka: 285 mm

Délka hlavně: 190 mm

Délka záměrné: 185 mm

Hmotnost: 920 g

 

Aktuálně



Izraelští vojenští historikové a veteráni navštívili Vojenský historický ústav Praha

Izraelští vojenští historikové a veteráni navštívili Vojenský historický ústav Praha

12. 05. 2025
Do Vojenského historického ústavu Praha zavítala vzácná návštěva, předseda Izraelské komise pro…
Být hrdinou se v českých dějinách nevyplácí, říká v rozhovoru historik Jindřich Marek

Být hrdinou se v českých dějinách nevyplácí, říká v rozhovoru historik Jindřich Marek

09. 05. 2025
Česká republika si připomíná 80 let od konce druhé světové války, připravili…
Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

08. 05. 2025
Vojenský historický ústav zveřejnil další digitální edici historického pramene s informacemi o…
Česká republika si připomíná 80 let od konce války: Respekt a úctu si zaslouží všichni padlí, řekl prezident

Česká republika si připomíná 80 let od konce války: Respekt a úctu si zaslouží všichni padlí, řekl prezident

08. 05. 2025
Nejvyšší představitelé státu v čele s prezidentem republiky Petrem Pavlem dnes u…
Technika ze sbírek VHÚ je k vidění i na Vítězném náměstí

Technika ze sbírek VHÚ je k vidění i na Vítězném náměstí

06. 05. 2025
V úterý 6. května odpoledne byla oficiálně zahájena výstava Nezapomeňme 80 na…