V roce 2017 proběhl archeologický výzkum v místě baterie německých protiletadlových kanonů Flak 40 12,8 cm v mosteckém parku Šibeník. Záměr budovatelů protiletadlové obrany Sudeteländische Treibstoffwerke AG Brüx/Most spočíval původně ve výstavbě komplexu o třech bateriích kanonů Flak 39 10,5 cm v místě vojenského cvičiště. Baterie měly mít po šesti kanonech umístěných do půdorysu pentagonu s šestým uprostřed a byly uspořádány do rovnostranného trojúhelníku. Uprostřed se mělo nacházet středisko řízení palby s optickými dálkoměry a střeleckými radary „Würzburg“. Jižní baterie byla vyměřena špatně a po vybetonování podstavců o průměru 4 m byly jen o několik metrů vedle vyhloubeny a vybetonovány nové. Okopy pro zbraně východní baterie byly pouze vykopány a nedošlo k betonáži podstavců. Podle všeho nedošlo k instalaci kanonů Flak 39 a severní baterie byla přebudována pro čtyři kanony Flak 40 12,8 cm, jak prokázal terénní výzkum. Okop pro mnohem větší zbraň byl větší a podstavec měl průměr 6 m.
Na leteckých snímcích z července 1946 a srpna 1947 je zřejmé, že se kanony Flak 40 stále nacházely na postaveních. V červnu 1952 již byly okopy prázdné. Dochované fotografie z období někdy před tímto datem zachycuje dva z kanonů. Vzhledem k vrchu Zlatník u Českých Zlatníků na horizontu se zřejmě jedná o zbraně na východním okraji baterie. Jeden kanon má hlaveň otočenou k severu, druhý k západu. Kanony jsou „očesané“, chybí nabíjecí automaty, přístroje a elektromotory pro nastavení náměru a odměru. Nález z výzkumu ale potvrdil, že minimálně u jedné zbraně byla zničena hlaveň. Nalezeno bylo torzo pláště přes duši hlavně o hmotnosti 24 kg se stěnou silnou 4,5 cm.
Předmět byl předán Archeologickým ústavem AV ČR, Praha, v.v.i. do sbírek Vojenského historického ústavu Praha v roce 2022.