V meziválečném období objevili vojáci v pronikavě se rozvíjejícím cyklistickém sportu účinný a přitom relativně levný prostředek ke zvýšení pohyblivosti pěchoty. V rámci reorganizace československé armády v září 1933 vznikly z původních cyklistických eskadron jezdectva a cyklistických rot hraničářských praporů čtyři samostatné cyklistické prapory. Cyklistický prapor 1 byl zřízen v Jaroměři, posléze se přesunul do Josefova a konečně 14. února 1938 do Slaného.
Vojáci cyklistických praporů byli k dokonalému ovládnutí jízdního kola motivováni i posilováním přirozené soutěživosti a odměnami. Příkladem toho je prezentovaný pohár z bílého kovu, o který mezi sebou měli soupeřit jednotlivé roty cyklistického praporu 1. Akce proběhla pouze v roce 1937, její opakování v následujícím roce již znemožnil překotný běh událostí, započatý stěhováním praporu do Slaného, přes obsazení Rakouska Německem až po částečnou mobilizaci československé armády v květnu 1938.
Nápis v nakresleném štítu: "Putovní pohár voj. zátiší cykl. prap. 1 pro vítěznou cyklohlídku na 30 km 1. V. 1937". Vedle toho je menším písmem proveden zápis prvního a zároveň jediného držitele, kterým se v roce 1937 stala 3. cyklistická rota.
Pohár byl do sbírky VHÚ Praha předán po 2. světové válce.
Rozměry: výška 295 mm, průměr 150 mm