Do fondu knihovny Vojenského historického ústavu Praha se dostala řada novin a časopisů, které byly vydávány v režimu „jen pro služební potřebu“ či „pro vnitřní potřebu“, tj. nebyly distribuovány mezi veřejnost a jsou dnes jinde v ucelenějším souboru prakticky nedostupné. V období komunistické nadvlády v Československu byla v poměrně velkém množství publikována periodika určená pouze pro vybrané příslušníky armády či jiných ozbrojených složek státu. Některé časopisy byly vedeny v režimu „tajné“ a přístup k nim měly jen osoby s náležitou bezpečnostní prověrkou. V případě novinového týdeníku Pohraniční a Vnitřní stráž se jednalo o šířeji distribuovaný titul, v zásadě určený pro všechny příslušníky Pohraniční stráže a Vnitřní stráže. Druhá jmenovaná ozbrojená složka ministerstva vnitra byla zřízena v roce 1952 k ostraze objektů zvláštní důležitosti – mezi ně patřily i uranové doly v oblasti Jáchymova a Příbrami, tedy i přilehlé trestanecké pracovní tábory.
Představovaný týdeník vznikl ještě před zřízením Vnitřní stráže (patrně v roce 1950), proto se původně jmenoval pouze Pohraniční stráž. Ta existovala již před přijetím známého zákona 69/1951 Sb., o ochraně státních hranic. Ve fondu knihovny VHÚ se nicméně nachází až čísla počínaje rokem 1954.
Obsahově přinášely noviny standardní dobové zpravodajství a projevy ze zasedání ústředních komunistických orgánů či přidružených organizací, zahraničněpolitickou propagandu a také nezbytné připomínání výročí významných komunistických činitelů se zdůrazněním jejich odkazu pro každodenní službu pohraničníků. Dále byly silně zastoupeny motivační články pro agitátory nebo různé rady a instrukce, jak zlepšit politickou či hospodářskou práci u útvarů Pohraniční (a Vnitřní) stráže. Rubrika, kterou lze souhrnně nazvat „ze života Pohraniční stráže“, představovala zejména příkladné příslušníky PS a jejich činy jako vzor čtenářům listu. Vědomí soudržnosti s pracujícím lidem měly utužovat příspěvky týkající se spolupráce s civilními organizacemi a veřejných prezentací vojsk ministerstva vnitra.
Po roce 1960 mění noviny svůj název na „Stráž“, hned následující rok na „Stráž vlasti“, vždy s podtitulem „týdeník pro příslušníky vojsk MV“. Týdeník pak ještě několikrát změnil svůj podnázev, zpravidla s ohledem na časté organizační změny ve druhé polovině šedesátých let (Pohraniční stráž načas přešla v podřízenost ministerstva obrany, Vnitřní stráž v roce 1966 fakticky zanikla). V roce 1978 byla Stráž vlasti sloučena s časopisem Pohraničník.
Ve fondu knihovny se podařilo dostupné ročníky titulu Pohraniční a Vnitřní stráž v nedávné době zdigitalizovat (1954, torzo 1955, 1956, 1959–1960) a jsou dostupné na Digitální studovně Ministerstva obrany zde