Pokusná pistole ČZ 7,65 mm

Pokusná pistole ČZ 7,65 mm

Téměř v každé muzejní sbírce lze nalézt předměty, jejichž přesné identifikaci a časovému zařazení brání nedostatek relevantních informací. Dostupná odborná literatura je buď vůbec nezmiňuje, nebo poskytuje pouze základní popisné informace. Pátrání v archivech také nemusí vždy vést k úspěchu, jelikož k řadě předmětů, zejména vývojového charakteru, se průvodní dokumentace mnohdy vůbec nedochovala.

Ukázkou takového případu je pokusná samonabíjecí pistole v ráži 7,65 mm Browning, vyrobená v České zbrojovce ve Strakonicích, jež s největší pravděpodobností vznikla během roku 1942 v souvislosti s vynucenými pokusy o vývoj výrobně levnější konstrukce, než jakou byl tehdy ve velkých sériích vyráběný vzor 27.

Tlak na využívání jednodušších výrobních technologií se u pistolí M 27 projevil již v roce 1942, kdy v únoru proběhla revize stávající výroby z hlediska počtu a typů výrobních operací v porovnávání s pistolemi Walther PP, Beretta M 1935, Mauser HSc a Sauer & Sohn model 1938. Počet výrobních operací nezbytných např. ke zhotovení těla pistole M 27 činil 86 operací, zatímco u pistole Walther jen 68. Výroba závěru pistole M 27 vyžadovala 55 operací, kdežto závěr pistole Walther obnášel celkem 80 výrobních operací.

Uvedené počty operací u pistole M 27 již ale tehdy představovaly výsledek úsporných řešení, neboť v předválečném období bylo k výrobě těla zapotřebí 111 operací a k výrobě závěru 65 operací. Úsporu ve výrobních nákladech a čase potřebném pro výrobu jedné pistole přinesla jednodušší lisovací technologie výroby pera pojistky, záchytu zásobníku a podavače. Výroba těl zásobníku byla navržena z profilových tvarovaných trubek. Detailní kalkulace prováděla továrna v průběhu července 1942 a lze tedy předpokládat, že do výroby se tyto změny dostaly v následné době. Podle přehledu výrobních časů nezbytných ke zhotovení jednotlivých součástí je zřejmé, že pistole vyráběné po červenci 1942 již neměly vysoce leštěný černěný povrch, nýbrž hrubší. Výrobní čas jedné pistole se uvedenými změnami snížil z 900 na 759 hodin. Dodejme, že si továrna veškeré součásti kromě vratné pružiny, pružiny podavače a pažbičky vyráběla sama.

Technická zpráva ze schůze ředitelství zbrojovky 9. března 1942 uváděla, že továrna má mimo jiné připraven nový, zdokonalený typ samonabíjecí pistole, aniž by jej však blíže specifikovala. Samotný popis navržené zbraně se také nedochoval. S určitou mírou pravděpodobnosti lze předpokládat, že by se mohlo jednat o dosud přesně neidentifikovaný exemplář, dnes uložený ve sbírce VHÚ Praha.

Poměrně jednoduchá, vzhledově nepříliš atraktivní pistole s dynamickým závěrem a vnějším kohoutem má závěr vyrobený nesporně z výkovku vzoru 27. Antireflexní lišta závěru nese značení ČESKÁ ZBROJOVKA AKC. SPOL. V PRAZE a římské číslo XV. Ze sériově vyráběných součástí byl pro její konstrukci využit pouze vytahovač nábojnic, hledí a tělo zásobníku s podavačem a pružinou. Tělo pistole je opatřeno dvěma drážkami, do nichž zapadají dvě žebra umístěná na spodní části hlavně a její přední část má na obvodu vroubení, usnadňující pootáčení hlavně při rozborce. Vodicí tyčinka je uložena paralelně pod hlavní, stejně jako u vzoru 27.

Na těle pistole je na levé straně umístěna manuální pojistka s pracovním úhlem 90°, jejíž rameno slouží rovněž k zajištění závěru v zadní poloze při rozebírání. Tehdy také lze pootočit hlavní o 180° a vysunout ji směrem vpřed ze závěru. Po uvolnění ramene pojistky se závěr vysune vpřed z vedení závěru. Bicí mechanismus je možné pojistkou zajistit pouze v případě, kdy se kohout nachází v zadní, napnuté poloze.

Spodní konec bicí pružiny se opírá o horní rameno záchytu zásobníku, schematicky stejného jako u pistolí německých Walther P.38. Rovněž i zde je záchyt tvořen výliskem. Tělo zásobníku a podavač pocházejí z válečné výroby, avšak dno zásobníku je frézováno z plného materiálu a svým tvarem připomíná zásobníky italských pistolí Beretta M 1934 a 1935. Na dně zásobníku je vyražena arabská číslice 1.

Střenky pistole jsou vyrobeny z jediného kusu a spojuje je s rukojetí jeden šroub. Matice je zapuštěna v pravé části střenky. Na rozdíl od vzoru 27 má tato pistole úderník zajištěn příčným kolíkem a na bočních plochách závěru se nachází 11 jemných vertikálních hmatníkových drážek.

Exemplář získalo muzeum v roce 1981 převodem z VÚ 1337 v Babicích u Říčan.

Technické údaje:

  • Ráž: 7,65 mm Browning
  • Délka: 158 mm
  • Výška: 126 mm
  • Šířka: 28,2 mm
  • Délka záměrné: 108,5 mm
  • Délka hlavně: 91,5 mm
  • Kapacita zásobníku: 8 nábojů
  • Hmotnost pistole s prázdným zásobníkem: 655 g

 

Aktuálně



Poklady z depozitáře: Tabulky čistoty rasy posílaly lidi na smrt

Poklady z depozitáře: Tabulky čistoty rasy posílaly lidi na smrt

31. 03. 2025
Už šestý díl seriálu Poklady z depozitáře, který vychází pravidelně jednou za čtrnáct dní na…
V dílnách Armádního muzea Žižkov získávají praktické dovednosti studenti restaurátorství z “Hellichovky”

V dílnách Armádního muzea Žižkov získávají praktické dovednosti studenti restaurátorství z “Hellichovky”

28. 03. 2025
Vojenský historický ústav Praha spolupracuje řadu let s Vyšší odbornou školou grafickou…
Vyšla první letošní Historie a vojenství s hlavní studií věnovanou zapomenutému příběhu z konce druhé světové války

Vyšla první letošní Historie a vojenství s hlavní studií věnovanou zapomenutému příběhu z konce druhé světové války

27. 03. 2025
Historie a vojenství číslo 1/2025 pojednává o zajímavých a méně známých kapitolách…
Za první světové války vznikalo i umění. Přesvědčili se o tom účastníci další přednášky Armádním muzeu

Za první světové války vznikalo i umění. Přesvědčili se o tom účastníci další přednášky Armádním muzeu

26. 03. 2025
Na dva druhy umění, které vznikalo pod rukama vojáků za 1. světové…
80. výročí amerického náletu na Prahu 25. března 1945

80. výročí amerického náletu na Prahu 25. března 1945

25. 03. 2025
Dnes si připomínáme 80 let od leteckého útoku na Prahu. První velké…