Vojtěch Preissig (1873–1944) patřil k nejvýznamnějším českým grafikům první poloviny 20. století. Před první světovou válkou odešel do Spojených států s vidinou lepšího profesního uplatnění. V roce 1917 se aktivně zapojil do politické činnosti v československém zahraničním odboji. Pracoval v odbočce Československé národní rady v New Yorku. V jejím oddělení v Bostonu organizoval nábor českých a slovenských dobrovolníků do čs. zahraniční armády ve Francii a vytvořil zde také rozsáhlý soubor propagačních tisků.
Do Československa se vrátil až na počátku třicátých let. Krátce byl zaměstnán v uměleckém oddělení Památníku osvobození a věnoval se i volné tvorbě. Po rozpadu Česko-Slovenska a německé okupaci Čech a Moravy se opět aktivně zapojil do odboje. Se svou dcerou Irenou Bernáškovou vydával ilegální časopis V boj, který měl blízko k odbojové organizaci Obrana národa. V roce 1940 byl spolu se svojí dcerou zatčen a uvězněn v koncentračním táboře Dachau, kde také na následky celkového fyzického vyčerpání v červnu 1944 zemřel.
Prezentované přání obdržel Vojtěch Preissig 23. dubna 1944 k jmeninám, pouhých šest týdnů před svou smrtí. Přání uvozuje německý text „Viele schöne erinnerungen zu deinen namenstage“ (Mnoho krásných vzpomínek na tvé jmeniny) a zdobí ho obrázek pupenů vrby jívy – kočiček. Jarní atmosféru narušuje Preissigovo vězeňské číslo napsané pod jménem. Na druhé straně přání se nachází jména některých spoluvězňů a sváteční datum.
Rozměry: 90 x 144 mm