Snímek z 29. září 1937 zachycuje slavnostní přehlídku 126 letadel na varšavském letišti u příležitosti předání daru od polské Společnosti pro leteckou obranu.
Polské letectvo na počátku druhé světové války muselo čelit obrovskému německému náporu, na který nebylo dostatečně připraveno. Polsko zvažovalo zařadit do své výzbroje francouzské stíhače Morane-Saulnier M.S.406 a britské letouny Hawker Hurricane, k čemuž však nedošlo a Poláci se tak museli spoléhat na stíhače vlastní konstrukce. Hornoplošník P.7 byl již zjevně zastaralý. Na něj navazující typ P.11 byl před polovinou 30. let jedním z nejmodernějších stíhacích letounů na světě, ale roku 1939 byl zastaralý i on. Naopak na vrchol soudobé letecké techniky se řadil dvoumotorový bombardér PZL.37 „Los“.
Celkem mělo polské letectvo před vypuknutím války zhruba čtyři stovky bojových letadel připravených k okamžitému nasazení a obdobný počet ostatních strojů. Nacistická Luftwaffe proti Polsku nasadila mnohem více letadel, jež byla mnohem modernější než většina polských strojů. Záměr zničit polské letectvo ještě na letištích však nevyšel a Poláci kladli značný odpor – udává se, že sestřelili až 147 německých letadel. Po sovětském přepadení Polska část polských letadel přeletěla za hranice, zejména do Rumunska. Ani po porážce Polska polští letci samozřejmě nepřestali bojovat – tvořili nezanedbatelnou část pilotů RAF a významně přispěli k porážce nacistického Německa.