Snímek zachycuje výcvik přesunu horského dělostřelectva ve slovenských Tatrách ve 30. letech 20. století. Vpředu vidíme obsluhu 7,5cm horského kanónu vz. 15 jak se snaží vytáhnout dělo za pomocí provazů po strmé skále. Snímek dokazuje, že transport tohoto horského kanonu i v tak náročném horském terénu byl proveditelný.
Československá armáda dostala do vínku velké množství výzbroje a výstroje bývalé rakousko-uherské armády. To se týkalo i dělostřelectva. Vedle jiných vzorů, převzalo naše dělostřelectvo do výzbroje i 7,5cm Gebirgskanone M.15 z plzeňské Škodovky, který byl zaveden pod názvem 7,5cm horský kanón vz. 15. Jednalo se o vynikající zbraň, která i přes své malé rozměry a možnost transportu v rozloženém stavu na soumarech, měla dobré parametry a ve své době dokázala konkurovat lehkému polnímu dělostřelectvu. Tato děla byla organizována do horských dělostřeleckých oddílů a dělostřeleckých pluků, které byly roztroušené po celé republice. Postupně docházelo k jejich redukci. Horské dělostřelecké pluky byly zrušeny už v roce 1923, horské dělostřelecké oddíly byly rušeny postupně až do začátku roku 1938, kdy byly zrušeny úplně. Dělostřelecký materiál byl pak přeřazen k dělostřeleckým plukům.
7,5cm horský kanón vz. 15 setrval ve výzbroji naší armády až do jejího zániku v roce 1939. Mimo horské dělostřelectvo bychom tyto zbraně našli na dělových člunech československého válečného loďstva na Dunaji. V roce 1919 se tato děla zúčastnila bojů na Slovensku, jak v řadách polního dělostřelectva, tak jako výzbroj obrněných vlaků. V září 1938 7,5cm horské kanóny vz. 15 sloužily mimo jiné jako improvizované pevnostní dělostřelectvo a byly umístěny u dělostřeleckých srubů československého těžkého opevnění.
Snímek výcviku přesunu 7,5cm horského kanónu vz. 15 ve 30. letech v Tatrách je součástí původní sbírky Památníku osvobození.