V letech 2013‒2019 probíhal v předpolí Lomu Bílina, k.ú. Libkovice u Mostu výzkum Archeologického ústavu AV ČR, Praha, v.v.i. a Vojenského historického ústavu Praha. Cílem bylo odkrýt a zdokumentovat jedno z postavení německého protiletadlového dělostřelectva, které chránilo v letech 1944‒1945 Sudeteländische Treibstoffwerke AG Brüx/Most.
Postavení po válce využívala československá armáda k likvidaci munice a na místo byly sváženy rakety a dělostřelecké granáty, a to jak německé, tak i sovětské provenience. Celkem bylo za asistence Pyrotechnické služby Policie ČR – expozitura Teplice nalezeno a na místě zlikvidována cca 10 tun převážně protiletadlové tříštivotrhavé munice, což je logické vzhledem k množství dělových hlavní obrany STW Brüx ráže 8,8, 10,5 a 12,8 cm.
Mezi nálezy se nacházely i protitankové granáty ráže 8,8 a 10,5 cm, v druhém případě dokonce ještě v dřevěných bednách, což spolu s baterií 6 kanonů, obehnanou zákopem a okopy pro jednotlivce, svědčí o tom, že postavení nacházející se u bývalé hlavní silnice Teplice – Most mělo sloužit jako protitankový uzel. Ojedinělým nálezem je německý protipancéřový granát ráže 3,7 cm do kanonu Pak 36 (Panzerabwehrkanone). Zbraň byla zařazena do výzbroje Reichswehru v roce 1933 pod názvem Tankabwehr Kanone (TAK L/45) a v roce 1939 jich měl Wehrmacht ve výzbroji více než 11 000 kusů. V té době byl ale kanon dávno za zenitem a na soudobé tanky již nestačil. Měděný vodící kroužek naznačuje, že granát je ještě předválečné produkce a ojedinělost jeho nálezu dokládá, že byl po válce spíše někde „nalezen“, než že by kanony 3,7 cm Pak 36 byly na jaře 1945 součástí německé výzbroje.