Rakousko-uherská torba pro pěší s brašnou, 1898

Rakousko-uherská torba pro pěší s brašnou, 1898

Pro přenášení nezbytností pro život vojáka rakousko-uherské pěchoty v poli, sloužila na počátku 20. století charakteristická torba z teletiny (Kalbfelltornister für die Infanterie). Rám torby byl vyztužen překližkou a z vnitřní strany podšit lněným plátnem v přírodní barvě. Na bocích byla ve spodní části našita kožená poutka, sloužící k upevnění plášťových řemínků při nošení sbaleného pláště. Její chlopeň výrazně přesahovala vyztužené tělo a zapínala se pomocí páru kožených řemínků.

Nošení torby umožňovalo samostatné kožené řemení ve tvaru písmene Y. To se skládalo z délkově nastavitelných předních řemenů s háky na uchycení k sumkám a zádového řemene s hákem na uchycení k opasku. Na předních řemenech byly nanýtovány ještě řemínky k uchycení brašny na náboje. Torba se k řemení připevňovala pomocí svorníku, který byl na obou stranách zajištěn koženým řemínkem. Spodní část se pak pomocí kožených poutek připevňovala k brašně na náboje. Díky systému upevnění bylo možné torbu vytažením svorníku odložit, zatímco brašna na náboje zůstala na opasku spolu s nosným řemením, které lépe rozkládalo celkovou váhu munice.

Torba obsahovala výstroj usnadňující život v polních podmínkách, nicméně se jednalo o předměty, které nebylo nutné použít v boji. Do vnitřního prostoru torby se vkládala náhradní souprava prádla, do spodní části rezervní dávka potravy, dále jutový pytel, složený na šířku torby. Do zbylého prostoru bylo nutné umístit kartáč na šaty, šicí soupravu (skládala se z nůžek, cívek bílé, šedé a černé nitě, cívky nitě ve výložkové barvě, sady jehel, velkých a malých blůzových a plášťových knoflíků, bílých a černých zinkových knoflíků).

Na vnější stranu torby se upevňoval stočený plášť a jídelní miska s víkem. Pod chlopeň torby se ukládal složený stanový dílec se třemi kolíky zabalenými v kusu plátna a pár rezervních bot.  Kosočtvercový stanový dílec sloužil k vytvoření jednoduchého stanu. Byl vyroben z hustě tkané bavlny zemitě hnědé barvy. Při stavbě stanu se spojily dva dílce pomocí dřevěných olivek do jehlanového tvaru, jako středová tyč sloužila puška s nasazeným bodákem v pochvě. Stanový dílec kromě ochrany před nepohodou sloužil vojákům i k věcem posledním, kdy se těla padlých přikrývala právě touto výstrojní součástkou.

Na zádové části opasku se nosila brašna na náboje v kartonech (Patronentornister). Tělo brašny bylo vyrobeno z hnědé kůže, příklopka z telecí kožešiny. Tvar brašny byl ve spodní části mírně zkosený a kopíroval tvar kartonů. Jednotlivé příhrady se zapínaly pomocí kožených poutek a černě lakovaných železných trnů. Na bocích brašny byly našity háčky a trny kvůli nošení níže popsaného systému torby a nosného řemení. Do brašny se ukládalo celkem osm nábojových kartonů (80 nábojů). Byla zde i rezerva pro případné uložení dalších dvou kartonů v boji. Brašna spolu s nosným řemením umožňovala i nošení pláště a jídelní misky v případě odlehčené výstroje bez torby.

Celková váha torby s předepsaným obsahem byla 8 631 g, váha brašny s osmi nábojovými kartony (80 náboji) pak 3 605 g.

Vzhledem k nákladné a složité výrobě systému torby a brašny na náboje byl v pozdějších měsících války zaveden pro pěchotu jednoduchý plátěný tlumok, který ovšem postrádal možnost relativně rychlého odložení části výstroje.

Torba i brašna byly součástí původní expozice Památníku odboje na figuríně rakouského vojáka.

Aktuálně



V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

01. 07. 2025
První zahraniční operace československé armády, počátky navazování kontaktů s NATO nebo odzbrojovací…
Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína  vojáci oslavili Den ozbrojených sil

Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína vojáci oslavili Den ozbrojených sil

30. 06. 2025
Přesně před 107 lety čs. legionáři ve Francii přísahali věrnost vznikajícímu československému…
Výsadek v pavučinách smůly a zrady

Výsadek v pavučinách smůly a zrady

30. 06. 2025
O prvotním úspěchu noční výsadkové operace na okupovaném území rozhodovalo v letech 2.…
Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

26. 06. 2025
Před budovou Generálního štábu Armády ČR začala nová výstava s názvem Nová armáda…
Přijďte na poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu, tématem je čs. armáda 1945–1948 v tvorbě Vojenského filmového a fotografického ústavu

Přijďte na poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu, tématem je čs. armáda 1945–1948 v tvorbě Vojenského filmového a fotografického ústavu

25. 06. 2025
V čtvrtek 26. června se v kinosále Armádního muzea Žižkov koná poslední…