V průběhu 17. století palaš postupně přebral funkci jezdeckého meče. Byl vytvořen jako kombinace rovné mečové čepele západního typu s dopředu zakřiveným šavlovým jílcem. Tato kombinace přinesla možnost použití palaše k bodnutí i seknutí a současně díky tvaru rukojeti k zasazení přesnější a pádnější rány. Nová zbraň byla lehčí než původní západoevropský meč a těžší než východní šavle. Čepel bývala zprvu broušena po obou stranách, u pozdějších typizovaných vojenských vzorů již pouze jednostranně. Svůj název získal palaš pravděpodobně odvozením z maďarského označení pro meč (pallos) a pod ním se brzy rozšířil do všech s Uhrami sousedících slovansky hovořících zemí.
V rámci evropských armád byl palaš jako vzorová zbraň poprvé zařazen do výzbroje těžké jízdy habsburské monarchie. Předpisem z roku 1705 (některé prameny uvádějí již rok 1700) byl zaveden palaš, jehož jílec byl opatřen jednoduchým záštitným obloukem, křížovou záštitou a palcovým prstencem na vnitřní straně rukojeti. Garnitura mohla být vyrobena z oceli nebo mosazi, přičemž použitý materiál se mohl lišit pluk od pluku. Široká jednosečná čepel byla opatřena rytinou jezdce na koni a oslavným nápisem (nejčastěji VIVAT CAROLUS VI nebo VIVAT ERZHERZOG JOSEPH).
Války, které podstoupila habsburská armáda v první čtvrtině 18. století, ukázaly, že použití jednoduchého jílce šavlového typu na palaších těžké jízdy je pro ochranu ruky nedostatečné.
Jílec palaše, který byl zaveden předpisem z roku 1716, byl proto na vnější straně doplněn bočním úponkem a širokým záštitným listem. Stejně jako u předchozího vzoru 1705 mohly být materiálem garnitury nového modelu mosaz nebo ocel. V následujícím období vzniklo hned několik variant, lišících se navzájem zejména tvarem a výzdobou záštitného listu, přičemž až do zavedení nového typu palaše v roce 1769 byly jílce všech těchto zbraní vyráběny výhradně z mosazi.
Čepel přímá, dvousečná, s oboustranným středovým žebrem. Na vnější straně zdobena rytinou postavy s mečem mezi ornamenty a nápisem "SOL DEO GLORIA", na vnitřní straně postava s mečem mezi ornamenty a nápis "GLORIA".
Rukojeť dřevěná, potažená rybí kůží (částečně poškozeno). Souprava mosazná, zlacená. Prutový oblouk koše se dvěma úponky, vnější záštitná mušle s reliéfní ornamentální výzdobou a rytým monogramem "MTJ". Hřbet rukojeti zdoben vysokým reliéfem rokají.
Pochva dřevěná, potažená hnědou tlačenou kůží. Kování mosazné se zbytky zlacení, po celé ploše zdobeno tepanými a gravírovanými ornamenty. Na vnější straně horního kování připevněn závěsný hák.
Délka 903 mm, délka čepele 767 mm, šířka čepele 39 mm, hmotnost 748 g, hmotnost s pochvou 962 g.
Palaš byl do sbírky VHÚ získán nákupem v roce 2019.