Masový příchod mužů a žen z řad zajatých slovenských vojáků a českých krajanů z ukrajinské Volyně umožnil v dubnu 1944 reorganizaci československé armády v SSSR do podoby armádního sboru o dvou pěších a po jedné výsadkové a tankové brigádě. K nim na sborové úrovni náležela ještě řada dělostřeleckých a podpůrných jednotek.
Po těžkých bojích na severním úpatí Karpat překročily jednotky sboru dne 6. října 1944 v katastru obce Vyšný Komárnik předválečné československé hranice. Díky mobilizaci na osvobozeném východoslovenském území mohly být nejprve doplněny ztráty a v únoru 1945 byla struktura sboru dokonce rozšířena o další pěší brigádu.
Úměrně k velikosti armády rostlo i množství úřední agendy. Kromě jiného materiálu se dodnes dochovala i řada jednoduchých razítek různého formátu. K jejich typickým zástupcům patří i prezentované lištové razítko, které je vyrobeno z jednoho kusu relativně hrubě opracovaného dřeva bez povrchové úpravy. Na štočku je nápis „VELITELSTVÍ I. ČS. SBORU V SSSR“
Po skončení války byla nepotřebná vojenská razítka československého armádního sboru uskladněna a na počátku 50. let posílána výměnou za výrobu nových do nakladatelství Naše Vojsko, kde mělo dojít na příkaz nadřízeného důstojníka k jejich skartování. Tomu však v tomto případě tajně zabránil jeden z civilních zaměstnanců, který si uvědomil jejich historickou hodnotu a část razítek zachránil.
Rozměry razítka: 58 x 30 x 8 mm
Velikost písma: 2 mm
Razítko bylo do sbírky VHÚ Praha získáno nákupem v roce 1984.