Letecký zaměřovač Argus byl jedím z prvních sériově vyráběných reflexních elektrických cíličů. Původně jej koncem 1. světové války vyvinula a vyráběla berlínská firma Oigee pro německá stíhací letadla. V prakticky nezměněné podobě jej pak licenčně produkovala pražská společnost Košař a spol. a to již počátkem dvacátých let minulého století. Tyto zaměřovače byly montovány do některých československých stíhacích letadel a především pak do víceúčelových strojů Aero A-12 a A-11.
Popis a návod k použití zaměřovače uvádí ve své příručce „Střelba vzdušná a protiletadlová“, kterou vydalo v roce 1925 MNO, náš slavný akrobat, polní pilot letec kapitán František Malkovský. Ten jej nazýval „mířícím elektrickým přístrojem“ a vyzdvihoval jeho přednosti oproti pevným mířidlům. Šlo především o možnost míření oběma očima bez zakrytí volného zorného pole při ostrých střelbách a jejích opravách.
Zaměřovač Argus byl v podstatě kovová trubka nesoucí v sobě elektrický světelný zdroj, který přes soustavu stínítek a čoček promítal na tlusté šikmo uložené sklo světelný záměrný bod ohraničený kroužkem. Pokud byl zaměřovač v letadle správně namontován a seřízen s kulomety, mohl pilot vést přesnou střelbu pouhým udržením světelného bodu na cíli. Záměrné sklo bylo ještě možné při jasném dni zastínit oranžovou clonkou, která zlepšovala viditelnost světelného bodu. Naopak v noci bylo možné jas žárovky tlumit reostatem, který byl součástí elektrického vedení od 6 V baterie.
Tento velice dobře zachovaný optický přístroj v původní dřevěné schránce s kompletní doplňkou výbavou, získal VHÚ v roce 2020 koupí ze soukromé sbírky.
Schránka přístroje o rozměrech 290 x 125 x 120 mm byla vyrobena z tvrdého dřeva a nesla kromě zaměřovače ještě náhradní žárovky, cílicí skla, šroubováček a montážní stavěcí klíč. Byla opatřená černým výrobním číslem přístroje a nalakovaná bezbarvým lakem. Vlastní zaměřovač byl vysoký 190 mm, základní deska měla průměr 88 mm. Byly na ní vyryty nápisy: „KOŠAŘ A SPOL / PRAHA“ a „Argus * 291“. Větší část tělesa zaměřovače byla černěna, zbytek opatřen matnou černou barvou. Celková hmotnost zaměřovače i s krycí kopulí skel byla 0,7 kg. Celý komplet i se schránkou pak vážil 1,8 kg.