Revolver Collier, 2. model, Londýn, kolem 1825

Revolver Collier, 2. model, Londýn, kolem 1825

Revolverové zbraně byly jedním z nejstarších puškařských pokusů o řešení zdlouhavého nabíjení a malé rychlosti palby. Objevily se již v 16. století a jako nejúspěšnější a nejspolehlivější opakovací mechanismus se udržely i ve stoletích následujících. Revolverový systém byl možná překvapivě používán zejména u loveckých pušek, zatímco u krátkých palných zbraní je jeho výskyt v 16. až 18. století výrazně vzácnější. To se změnilo v první polovině 19. století s nástupem perkusních zbraní a zejména s jejich hromadnou produkcí v Coltových zbrojovkách v USA.

Samuel Colt (1814‒1862), jehož jméno se stalo synonymem pro revolver, však nebyl vynálezcem tohoto systému. První patent, který v Americe obdržel, byl jen zdokonalením staršího revolveru Elishi Haydona Colliera (1788‒1856), bostonského technika žijícího v Londýně. Ten přihlásil 24. listopadu 1818 k patentové ochraně zbraň, považovanou za skutečně první moderní revolver. Při jeho vývoji vycházel ze starší konstrukce kapitána Artemuse Wheelera (1781‒1845) z Concordu ve státě Massachusetts, patentované ve Spojených státech 1. června 1818.

Při své práci se Collier snažil především vyřešit nedostatečné těsnění v místě přechodu komory do hlavně, což byl letitý problém jednohlavňových opakovaček s vícekomorovými válci. Únik prachových plynů při výstřelu negativně ovlivňoval nejen počáteční rychlost střely, a tím i její přesnost a dostřel, ale především představoval riziko prošlehnutí plamene a zapálení střelného prachu v sousedních komorách. Collier proto nechal u svého revolveru vybrousit v ústí každé komory kuželovitá zahloubení, do nichž přesně zapadlo odpovídající zakončení zadní části hlavně v podobě komolého kužele.

Druhý model je považován za vrchol Collierovy práce na konstrukci revolveru, z hlediska estetického pak za jednu z nejkrásnějších zbraní v dějinách. Při její výrobě byly již některé součástky vyráběny strojně, nikoli ale válec a pažba, jež vynikají vysokou úrovní řemeslného zpracování. Kvůli konstrukčnímu zjednodušení se Collier vrátil k ručně ovládanému válci, pro jehož otočení musel být kohout natažen v první nebo druhé poloze. Teprve potom bylo možné válec zatlačit do objímky a otočit, aby byl připraven k výstřelu z další komory. Oproti prvnímu modelu Collier podstatně zjednodušil možnost uvolnění hlavně, závěru i zásobníku na střelný prach. Zásobník se nyní přiklápěl na pánvičku automaticky při natažení kohoutu, přičemž současně došlo k uvolnění potřebné dávky prachu.

Americký badatel Ben E. Nicholson v roce 2023 ve své dvousvazkové knize Clockwork Basilisk: The Early Revolvers of Elisha Collier & Artemas Wheeler publikoval výsledky svého rozsáhlého pátrání po dochovaných exemplářích Collierových revolverů. U prvního modelu došel k počtu čtyř kusů, u druhého k číslu dvacet dva a u třetího dohledal sedm exemplářů.

Důkazem toho, že tato čísla zřejmě nebudou konečná, je sbírková akvizice Vojenského historického ústavu Praha z listopadu 2024. V předaukčním prodeji jednoho z pražských aukčních domů se podařilo získat v odborné literatuře do té doby nepodchycený exemplář druhého modelu Collierova revolveru s výrobním číslem 38. Osmihranná hlaveň této zbraně je vyrobena z damascénské oceli a má drážkovaný vývrt. Nad hlavní se nachází zaoblená lišta, v níž je staroanglickým písmem vyryt nápis „E. H. Collier 38 London“. V přední části hlavně je sloupková muška, v zadní části pevné hledí. Pod hlavní vede lišta se železnou objímkou pro zasunutí nabijáku. Pětikomorový ručně soustružený válec má na ústí každé komory zahloubení, do něhož přesně zapadá zúžený konec hlavně. Deska křesadlového zámku je značena „E. H. Collier“ a „38 PATENT“ a zdobí ji rytina rostlinných ornamentů a vojenských trofejí. Ocílka současně plní funkci zásobníku na střelný prach, který je doplňován po odsunutí krytky v horní části. Také tento zásobník nese značení „E. H. COLLIER“ a „38 PATENT“.

Revolver je polopažbený, rukojeť z kvalitního ořechového dřeva je opatřena rybinou a rozšířenou hlavicí. Železné kování zdobí kvalitní rytina vojenských trofejí, vlnovek, geometrických a zoomorfních motivů. Gravírované jsou i hlavy jednotlivých šroubů. Na levé straně pažby je vsazena rytá osmicípá hvězda s květinou uprostřed, na horní straně rukojeti se nachází hladký stříbrný palcový štítek. Revolver má zachovanou původní povrchovou úpravu.

Revolver byl do sbírky Vojenského historického ústavu Praha získán nákupem v roce 2024.

TECHNICKÉ ÚDAJE:

Ráže: 9,7 mm

Délka: 393 mm

Délka hlavně: 174 mm

Hmotnost 1 193 g

Aktuálně



Systém vojenského školství v posledním dvacetiletí ČSLA

Systém vojenského školství v posledním dvacetiletí ČSLA

26. 07. 2025
Počínaje školním rokem 1972/73 byla v Československé lidové armádě zavedena nová školská soustava.…
Výročí 130 let od narození generála Františka Moravce, zveřejňujeme dosud neznámé snímky z jeho působení v Německu

Výročí 130 let od narození generála Františka Moravce, zveřejňujeme dosud neznámé snímky z jeho působení v Německu

23. 07. 2025
Připomínáme si 130 let od narození brigádního generála Františka Moravce, muže, který…
Branná povinnost v Československu (1918‒1939) jako téma souladu i střetávání zájmů obrany státu a politických hledisek

Branná povinnost v Československu (1918‒1939) jako téma souladu i střetávání zájmů obrany státu a politických hledisek

21. 07. 2025
Na jaře letošního roku uplynulo 105 let od uzákonění branné soustavy Československé…
První ročník Letní školy pro seniory se povedl. Debatovali s našimi historiky a prošli s nimi muzeum

První ročník Letní školy pro seniory se povedl. Debatovali s našimi historiky a prošli s nimi muzeum

16. 07. 2025
Vojenský historický ústav Praha uspořádal na začátku prázdnin Letní školu pro seniory…
Na RMS Mauretania okolo Afriky do Velké Británie

Na RMS Mauretania okolo Afriky do Velké Británie

15. 07. 2025
Dne 5. července 1943 okolo páté hodiny odpolední vyplula z egyptského přístavu Port…