Péčí rakouského „Alt-Kaiserjäger-Klub“ vyšla v roce 1928 kniha zabývající se jedním ze zásadních bojových střetnutí na východním bojišti první světové války, bitvou u Limanowe-Łapanowa (podrobněji k ní zde). V první polovině prosince 1914 se rakousko-uherským a německým jednotkám podařilo v sérii střetů zastavit postup ruské armády západním směrem a donutit protivníka ustoupit o několik desítek kilometrů zpět. Autorem většiny textu byl jeden z hlavních aktérů operací na rakousko-uherské straně, generálplukovník Josef Roth, který v souvislosti s bitvou obdržel na vlastní žádost v roce 1916 šlechtický predikát „von Limanowa“. Sám se však publikování nedožil, neboť zemřel již v roce 1927.
Kniha obsahuje několik předmluv. První je od generálplukovníka Viktora Dankla, jiného z význačných rakousko-uherských aktérů událostí. Další předmluvy od Rotha a zástupců veteránského spolku císařských myslivců, jehož byl autor čestným členem, nijak neskrývají nostalgii po starém Rakousku a úctu k jeho zaniklé armádě, kterou silně idealizují. Jako takovou ji Roth nepodrobuje žádné kritice a snaží se vyzdvihnout její oddanost mocnářství a mravní sílu. Především pak zmiňuje příslušníky (alpského) XIV. sboru, jemuž při bitvě velel a jehož mužstvo se povětšinou rekrutovalo z obyvatelstva rakouských historických zemí. Neopomíná ale také podotknout, že podíl na zdárném výsledku měly i další národy staré monarchie, z nichž každý splnil svou povinnost (zde je vhodné říci, že k jednotkám spadajícím pod XIV. sbor patřily i známé „pražské děti“, tedy c. a k. pěší pluk. č. 28). Především pak Roth stejně jako mluvčí veteránského spolku vyjadřují své rozhořčení nad „pomluvami a urážkami naší armády doma i v zahraničí“ a hodnotí je jako „naprosté lži“. Chválou je zahrnut tehdejší náčelník rakousko-uherského generálního štábu Conrad von Hötzendorf, který operaci vedoucí k vítězné bitvě naplánoval. Jeho nasazení samostatné armádní skupiny, které byla vedle formací rakousko-uherské armády podřízena i německá záložní pěší divize, slavilo proti jižnímu křídlu ruské 3. armády úspěch a následný podpůrný útok části rakousko-uherské třetí armády zastavil ruský postup dále na západ.
Samotné operace Roth popisuje po jednotlivých dnech stylem evokujícím oficiální bojové dispozice a hlášení s frázemi o sebeobětování – a jak bylo zmíněno – bez jakékoliv kritiky. V tomto směru vytýká textu jednostrannost již prvorepublikový recenzent, československý důstojník generálního štábu Jaroslav Kovář ve svém příspěvku pro časopis Vojenské rozhledy: „Tak, jak dílko je sepsáno, je to monografie, mající ráz sice dokumentární, psaná však s hlediska vojáka, kterému daný rozkaz je svatý a jehož osobnost se úplně ztrácí v obrovském stroji válečné techniky a jenž bez kritiky bere vše, co se mu, k věřeníʻ předkládá.“
Exemplář knihy původně patřil do fondu Knihovny Vojenského historického musea.
ROTH VON LIMANOWA, Josef. Die Schlacht von Limanowa-Lapanów: Dezember 1914. Innsbruck: Druck und Verlag der Kinderfreund-Anstalt, 1928. Dostupné také z: https://digitalnistudovna.army.cz/uuid/uuid:544764b7-a726-4468-a6d7-b294131a3f3e