Ve dnech 28. a 30. června léta páně 1758 došlo u obcí Guntramovice a Domašov nad Bystřicí k rozhodujícímu střetu moravského tažení roku 1758 pruského krále Friedricha II. Díky vítězství habsburských lehkých jednotek generálů Šiškoviće a Laudona byl prakticky rozprášen pruský zásobovací konvoj, což donutilo pruského krále přerušit obléhání Olomouce a obrátit se na ústup přes východní Čechy. První polovina třetího válečného roku sedmileté války tak měla skončit ve prospěch české a uherské královny Marie Terezie.
Protože jak samotnému obléhání Olomouce, tak bojům u Guntramovic a Domašova jsme se věnovali v samostatném článku (viz první část a druhá část), připomeňme jen tolik, že první Prusové přitáhli k Olomouci 3. května 1758 a 28. května začalo pravidelné obléhání otevřením první paralely. Koncem června již Prusové položili třetí paralelu na hranici koliště olomoucké pevnosti, což signalizovalo, že obléhání vstupuje do poslední fáze. V té době také velitel hlavní tereziánské armády, polní maršál Leopold hrabě Daun, přitáhl k Prostějovu a nabídl pruskému králi polní bitvu. Ten ji ale nepřijal, neboť očekával příjezd životně důležitého zásobovacího konvoje o 4000 vozech. Právě tento konvoj se ale stal 28. června cílem přepadu habsburských lehkých jednotek generála polního strážmistra Ernesta Gideona svobodného pána Laudona, který ale Prusové ještě dokázali odrazit. O dva dny později, 30. června, na konvoj zaútočil se svými hraničáři generál polní strážmistr Josef svobodný pán Šiškovič, k němuž se později přidal Laudonův odřad. Prusové, kteří se bránili v improvizované vozové hradbě, tím byli sevřeni do kleští a z nastražené pasti se podařilo uniknout prakticky jen čelu konvoje a pruskému jezdectvu vedenému proslulým generálporučíkem von Zietenem. Bitva u Guntramovic a Domašova se stala důležitým milníkem našich válečných dějin a zároveň příkladem úspěšné „malé války“ vedené lehkými silami.
Představovaná publikace je separátní otisk studie vydané v Časopise Německého spolku pro dějiny Moravy a Slezska. S ohledem na malý rozsah separátu není nijak překvapivé, že vyšel jen v jednoduchých měkkých deskách. Text obsahuje poznámky pod čarou a je doprovozen rozkládací mapkou zobrazující boje u Guntramovic a Domašova. Autor studie, Otto Schier (1846−1922), byl původně učitel, posléze sekretář Františkova muzea v Brně (dnes Moravského zemského muzea) a výrazná osobnost moravského muzejnictví přelomu 19. a 20. století. Ve svých pozitivistických studiích se často zabýval vojenskou tématikou. (podrobnější biografický medailon viz zde). S pečlivostí vlastní své době popsal i výše nastíněné události, přičemž vycházel jak z odborné literatury, tak z archivních pramenů. Jeho práce se tak stala často využívaným zdrojem pro novější historiografická zpracování tématu a jako komparační materiál má svoji hodnotu dodnes.
Studii si můžete přečíst on-line od strany 236 v ročníku 1908 digitalizovaného časopisu.
Citace:
SCHIER, Otto. Die Kämpfe bei Gundersdorf und Domstadtl am 28. und 30. Juni 1758 : Sonderabdruck aus der Zeitschrift des Deutschen Vereines für die Geschichte Mährens und Schlesiens. – Jahrgang XII. Heft 3. Brünn, Deutschen Vereines für die Geschichte Mährens und Schlesiens, 1908. 44 s.
Zdeněk Munzar