Snímek zachycuje 12,8cm Flugabwehrkanone-Zwilling 40 (v překladu se jedná o 12,8cm protiletadlový kanon v dvoumontáži), který byl umístěn na jedné z protiletadlových věží v Německu, kde tvořil hlavní výzbroj dělových věží během 2. světové války.
Protiletadlové věže byly budovány v Německu během druhé světové války. Jejich výstavba začala v reakci na britské bombardování Berlína v roce 1940. Hlavním účelem věží bylo umožnit volný výstřel těžkým protiletadlovým dělům ráže 128 mm. Sloužily také jako protiletadlový úkryt až pro 30 000 lidí. Některé věže sloužily k uložení kulturních pokladů a jedna dokonce k ochraně zvířat z berlínské ZOO.
Celkem bylo postaveno 16 věží v 8 skupinách. Našli bychom je v Berlíně, Hamburku a Vídni. Věže se vždy stavěly po dvojicích, kdy jedna byla dělová (tzv. Geschütz-Turm) a druhá velitelská (tzv. Leit-Turm, z něm. leiten — vést), přičemž velitelská věž měla navádět palbu z dělové věže. Tomu byla přizpůsobena i výzbroj. Dělová věž disponovala spřaženými děly 12,8 cm, kanony 3,7 cm a „čtyřčaty“ ráže 2 cm. Velitelská věž měla výzbroj tvořenou pouze „čtyřčaty“ ráže 2cm. Síla výzbroje se vyvíjela od generace věže. Celkově bychom našli tři generace, které se od sebe lišily rozměry, ale i výzbrojí. Do dnešních dnů se zachovalo celkem deset těchto věží.
Snímek 12,8cm Flugabwehrkanone-Zwilling 40 umístěného na německé protiletadlové věži během 2. světové války byl do sbírky VHÚ získán v 90. letech minulého století.