STEINITZER, Alfred, MICHEL, Wilhelm. Der Krieg in Bildern.

STEINITZER, Alfred, MICHEL, Wilhelm. Der Krieg in Bildern.

Bojové a bitevní motivy patří mezi časté náměty výtvarného umění prakticky již od počátku zaznamenávání dějin člověkem. Nejstarší jeskynní malby během století nahradily sochy, reliéfy nebo výjevy na užitém umění, případně nástěnné malby, mozaiky či první deskové obrazy. V průběhu středověku se rozšířily a k stávajícímu okruhu připojily knižní iluminace a později ilustrace. V raném novověku potom vedle deskového malířství nabyly na významu knižní i volné grafiky.
Uměleckohistorická literatura od sebe odděluje dvě základní skupiny, které se v rámci malířství nějakým způsobem dotýkají vojenské a válečné tematiky: Vedle „vojenského žánru“, který se konsolidoval v průběhu sedmnáctého století v Holandsku a zobrazoval různé scény ze života vojáků, tu máme kategorii „bitevních a válečných scén“. A převážně právě na ty je zaměřena publikace Der Krieg in Bildern.
Autory knihy se stali major německé armády Alfred Steinitzer a německý spisovatel Wilhelm Michel, který o několik let později (roku 1925) získal jednu z nejvýznamnějších cen za německou literaturu, tzv. Büchnerpreis. Úvodní Steinerova stať shrnující dějiny evropského vojenství vznikla kompilací z několika děl německých vojenských historiků devatenáctého století. Michelova závěrečná studie se zase zaměřila na válečné motivy ve výtvarném umění a v poezii.
Hlavní část knihy ovšem nepředstavuje původní tvorba těchto autorů, ale kresby a reprodukce bitevních a válečných scén od dob starověkého Egypta po rusko-japonskou válku (1904–1905). Vzhledem k technickým možnostem editorů a vzhledem ke snaze udržet nízkou cenu publikace jsou i originální velká barevná plátna reprodukována v malém rozměru (obvykle půl stránky až stránka) v černobílém provedení. Každá z jednadevadesáti obrazových příloh je doplněna krátkým textem, který obsahuje název reprodukovaného originálu, jméno autora, případně název zdrojového dokumentu. Datace obrazů, kterou provedli autoři knihy, neodpovídá vždy zcela realitě. Kupříkladu grafika zobrazující arkebuzíra obsluhujícího svoji zbraň, jejíž originál bychom našli v příručce De Wapenhandelinghe van Roers, Musketten ende Spiesen od Jacoba de Gheyna z roku 1607 (samostatně mimo publikaci možná již kolem roku 1595), je zde datována na konec patnáctého století.
Přes některé nepřesnosti, které se v knize objevily, i přes nedokonalost reprodukcí originálních uměleckých děl je kniha Der Krieg in Bildern krásným dokladem vývoje zobrazování válečných scén v průběhu několika staletí i válečnictví samotného.

Knihu si můžete přečíst on-line zde.

Citace:

STEINITZER, Alfred, MICHEL, Wilhelm. Der Krieg in Bildern. München : R. Piper & Co., 1912. 124 s.

Aktuálně



V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

01. 07. 2025
První zahraniční operace československé armády, počátky navazování kontaktů s NATO nebo odzbrojovací…
Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína  vojáci oslavili Den ozbrojených sil

Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína vojáci oslavili Den ozbrojených sil

30. 06. 2025
Přesně před 107 lety čs. legionáři ve Francii přísahali věrnost vznikajícímu československému…
Výsadek v pavučinách smůly a zrady

Výsadek v pavučinách smůly a zrady

30. 06. 2025
O prvotním úspěchu noční výsadkové operace na okupovaném území rozhodovalo v letech 2.…
Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

26. 06. 2025
Před budovou Generálního štábu Armády ČR začala nová výstava s názvem Nová armáda…
Přijďte na poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu, tématem je čs. armáda 1945–1948 v tvorbě Vojenského filmového a fotografického ústavu

Přijďte na poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu, tématem je čs. armáda 1945–1948 v tvorbě Vojenského filmového a fotografického ústavu

25. 06. 2025
V čtvrtek 26. června se v kinosále Armádního muzea Žižkov koná poslední…