STEVIN, Simon. La castrametation.

STEVIN, Simon. La castrametation.

Mezi letošní kulatá výročí (ačkoliv ta méně významná) můžeme zařadit i čtyři sta let od prvního francouzského vydání díla Castrametatio vlámského vědce Simona Stevina z roku 1618. Přestože tento autor v Česku příliš známý není, v Nizozemí a Belgii se mu dosud dostává značného uznání. Mimo jiné je po něm pojmenován belgický odborný matematický časopis a od roku 2012 také belgická oceánografická loď.

Simon Stevin (1548–1620) byl významným matematikem, fyzikem a vojenským inženýrem, který se zaměřoval především na vodní a pevnostní stavitelství. Zanechal po sobě řadu publikací, v nichž prezentuje své matematické či fyzikální teorie, ovšem i knihy, které jsou určeny k praktickému použití při plánování a realizaci vojenských staveb. Ačkoliv pravděpodobně nikdy neodpromoval, studia na univerzitě v Leidenu jeho život významně ovlivnila. Ve svých bezmála čtyřiceti letech se zapsal na univerzitu, kde se záhy seznámil s Mořicem Oranžským (1567–1625), synem místodržitele nizozemských provincií Viléma Oranžského. Vilém byl roku 1585 zavražděn, proto Mořic zaujal jeho místo a ke dvoru povolal i svého přítele Simona Stevina. Ten se stal poradcem a učitelem nového místodržitele, hlavou vládního úřadu pro veřejné stavby (především ty vodní) a později také generálním ubytovatelem (kvartýrmistrem) nizozemské armády.

Vedle Stevinových knih zaměřených především na matematiku nebo pevnostní stavitelství je publikace Castrametatio poměrně specifická. Stala se totiž jednou z mála knih, které se v 1. polovině 17. století zabývaly výlučně stavbou polních vojenských táborů. Kniha charakterizuje především nové způsoby zřizování táborů dle reforem Mořice Oranžského. Je rozdělena do čtyř částí. V první jsou popsány základní náležitosti tábora. Autor uvádí doporučenou podobu tábora pěchoty, jezdectva a dělostřelectva, popisuje ideální ležení panovníka i umístění tržiště nebo táborových vozů. V druhé části uveřejňuje vzorové seznamy osob a materiálního vybavení v táboře – v nich se zaměřuje především na důstojníky, jezdectvo, dělostřelectvo, munici, vozy a lodě. Třetí část je věnována návrhu a vyměření tábora, jeho rozdělení na kvartýry jednotlivých regimentů a dále také rozdělení těchto kvartýrů na menší sekce a jednotlivá ležení. Závěrečná část se zabývá porovnáním antických a raně novověkých táborů.

Kniha byla prvně vydána roku 1617 v autorově rodné vlámštině. Její překlady na sebe ovšem nenechaly dlouho čekat. Už následujícího léta došlo k dvěma francouzským vydáním vytištěným v Leidenu a v Rotterdamu. Německá edice se objevila teprve roku 1631 a vytištěna byla ve Frankfurtu nad Mohanem. Všechna vydání mají při svém nepříliš velkém rozsahu 26 ilustrací, díky kterým je text srozumitelnější i pro laiky. Název knihy je ve všech jazykových variantách uveden latinsky, případně odvozen z latinského termínu castrametatio, které označuje umění vyměřit a zřídit vojenský tábor.

V Knihovně VHÚ Praha je uložen exemplář jednoho z francouzských vydání Stevinovy publikace, který nese název La castrametation. Kniha obsahuje kromě ilustrací vojenských táborů také dedikační portrét Mořice Oranžského a ilustrační list s jeho osobním erbem. Publikace je dodnes zajímavým pramenem pro studium problematiky vojenských táborů v 1. polovině 17. století.

Knihu si můžete on-line přečíst zde.

Citace:

STEVIN, Simon. La castrametation. A Leyden: Chez Matthieu & Bonaventure Elzevier, 1618. [6], 54 s., il.

Aktuálně



Izraelští vojenští historikové a veteráni navštívili Vojenský historický ústav Praha

Izraelští vojenští historikové a veteráni navštívili Vojenský historický ústav Praha

12. 05. 2025
Do Vojenského historického ústavu Praha zavítala vzácná návštěva, předseda Izraelské komise pro…
Být hrdinou se v českých dějinách nevyplácí, říká v rozhovoru historik Jindřich Marek

Být hrdinou se v českých dějinách nevyplácí, říká v rozhovoru historik Jindřich Marek

09. 05. 2025
Česká republika si připomíná 80 let od konce druhé světové války, připravili…
Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

08. 05. 2025
Vojenský historický ústav zveřejnil další digitální edici historického pramene s informacemi o…
Česká republika si připomíná 80 let od konce války: Respekt a úctu si zaslouží všichni padlí, řekl prezident

Česká republika si připomíná 80 let od konce války: Respekt a úctu si zaslouží všichni padlí, řekl prezident

08. 05. 2025
Nejvyšší představitelé státu v čele s prezidentem republiky Petrem Pavlem dnes u…
Technika ze sbírek VHÚ je k vidění i na Vítězném náměstí

Technika ze sbírek VHÚ je k vidění i na Vítězném náměstí

06. 05. 2025
V úterý 6. května odpoledne byla oficiálně zahájena výstava Nezapomeňme 80 na…