Steyr M /12 umg.

Steyr M /12 umg.

Pod uvedeným, odbornou literaturou nepoužívaným označením, se skrývá rakouská armádní pistole Steyr M. 1912, adaptovaná na německý náboj vz. 08 (Parabellum), dnes nejčastěji označovaný synonymy 9 mm Luger či 9 x 19 mm. Doplňková zkratka za modelovým označením je zkratkou slova „umgeänderte“ – přeměněný, a pod ním ji také nacházíme v dobových příručkách německé pořádkové policie (Ordnungspolizei). Častěji bývají v literatuře tyto pistole označovány jako M. 12 (ö), tedy podle počátečního písmene země původu, což byl způsob, používaný především u kořistních zbraní, zařazených do výzbroje wehrmachtu. Rakouské země dostaly po násilném připojení k Velkoněmecké říši v březnu 1938 označení Ostmark (Východní Marka) a adaptace policejních pistolí na německý náboj představovala v celkovém kontextu čistě technickou záležitost.

Pozdější rakousko-uherskou armádní pistoli zkonstruoval v roce 1909 kolektiv konstrukční kanceláře štýrské zbrojovky (Oesterreichische Waffenfabriks-Gesellschaft Steyr). Na konstrukci zbraně přihlásila továrna v lednu 1911 dva patenty, z nichž první postihoval řešení uzamčení hlavně a uložení vratné pružiny s odpružením spouště, a druhý řešení suvného přerušovače s ovládáním táhla spouště.

Pistole fungovala na principu uzamčeného závěru s otočnou hlavní, uzamčenou dvěma uzamykacími ozuby. Vratná pružina, uložená paralelně pod hlavní, se předním pouzdrem opírala o příčný klín, sloužící k rozložení zbraně. Pouzdro na zadním konci tlačilo na horní rameno spouště, takže spoušť ani její táhlo neměly samostatnou pružinu. Na dobu svého vzniku poměrně anachronicky měla pistole nábojovou schránku, umístěnou v rukojeti. K jejímu plnění sloužila vybrání v zadní části výhozného okénka, do nichž se zasouval pásek s osmi náboji ráže 9 mm Steyr. Bicí mechanismus tvořil vnější kohout, na levé straně těla se nacházela otočná pojistka, sloužící k zachycení závěru v zadní poloze při plnění nábojové schránky.

Armáda monarchie měla v té době zaveden revolver Rast-Gasser M. 98 a pistoli M.07 a nová konstrukce se nestala předmětem zájmu vojenských kruhů. Zájem však projevila chilská armáda, jež si na jaře 1912 objednala 5000 pistolí v provedení, odpovídajícím původnímu modelu 1911.

Druhým odběratelem se stala armáda Rumunského království, jež ji zavedla v roce 1912 do výzbroje a objednala si ve Štýru 56 000 pistolí, avšak v důsledku vypuknutí války se do rumunské výzbroje dostalo pouze okolo 37 000 kusů. Rakousko-uherskou armádu přimělo k rychlému zavedení až vypuknutí první světové války. První partie pistolí, jež se do výzbroje monarchie dostaly, pocházely z rumunského kontraktu.

V průběhu války vyráběla štýrská zbrojovka pistole především pro potřeby rakouské armády, ovšem v roce 1916 si nákupem pistolí Steyr řešila své výzbrojní nedostatky také bavorská armáda, jež nakoupila v průběhu dalších dvou let celkem 16 000 pistolí. Výroba ve Štýru pokračovala ještě v roce 1919, kdy již válka skončila. Celková produkce dosáhla přibližně 298 000 kusů.

Veškeré pistole z rakouské výzbroje, ale i zbraně z bavorských kontraktů prošly po připojení Rakouska výše zmíněnou adaptací na německý náboj. Přestavba spočívala pouze ve výměně hlavně v odpovídající ráži. Firma Mauser Werke v Oberndorfu vyrobila okolo 60 000 hlavní, jež byly při adaptaci označeny původním číslem zbraně. Z rozlišovacích důvodů dostaly levé strany závěrů adaptovaných pistolí označení 08 (podle náboje 08), většina pistolí byla označena německými civilními zkušebními značkami a policejním vlastnickým znakem. Pistole, jež se dostaly do výzbroje německé pořádkové policie, nesly značky v podobě říšskoněmecké orlice s písmenem L na pravé straně. Exempláře, ponechané ve výzbroji rakouských policejních jednotek, měly na levé straně těla nad spouští vyražen trojúhelník s písmenem O (Ostmark) uvnitř.

Exemplář, vyrobený v roce 1919, zařazený do výzbroje dolnorakouského četnictva, a následně adaptovaný na německý náboj, získalo muzeum v roce 1960 převodem z Hlavní správy Veřejné bezpečnosti (HS-VB) Praha.

 

Ráž: 9 mm Steyr

Celková délka: 215 mm

Výška: 144 mm

Šířka: 30,2 mm

Délka záměrné: 161 mm

Délka hlavně: 129,7 mm

Kapacita nábojové schránky: 8 nábojů

Hmotnost pistole s prázdnou nábojovou schránkou: 945 g

Aktuálně



V Armádním muzeu Žižkov diskutují historici na konferenci  "Nové pohledy na rok 1945", ve středu můžete přijít i vy

V Armádním muzeu Žižkov diskutují historici na konferenci "Nové pohledy na rok 1945", ve středu můžete přijít i vy

20. 05. 2025
Poslední z velké řady akcí k 80. výročí konce 2. světové války…
Historici VHÚ Praha napsali novou knihu o válkách a vojenství, pokřtila ji ministryně obrany Jana Černochová

Historici VHÚ Praha napsali novou knihu o válkách a vojenství, pokřtila ji ministryně obrany Jana Černochová

19. 05. 2025
Vojenský historický ústav Praha vydal novou publikaci Války a vojenství v českých…
Zavedení bitevního vrtulníku Mi-24 jako prostředku přímé bojové podpory pozemního vojska

Zavedení bitevního vrtulníku Mi-24 jako prostředku přímé bojové podpory pozemního vojska

19. 05. 2025
Zkušenosti z lokálních válek ve Vietnamu a na Středním východě ukázaly rozsáhlé bojové…
Dnes stojíme před podobnou změnou myšlení, jakou prošli naši předkové ve 30. letech, říká v rozhovoru historik Karel Straka

Dnes stojíme před podobnou změnou myšlení, jakou prošli naši předkové ve 30. letech, říká v rozhovoru historik Karel Straka

16. 05. 2025
Česká republika si připomíná 80 let od konce druhé světové války, připravili…
Vojenský historický ústav Praha pomáhá při vzniku etiopského vojenského muzea

Vojenský historický ústav Praha pomáhá při vzniku etiopského vojenského muzea

16. 05. 2025
Do Prahy přijela ministryně obrany Etiopie Aisha Mohammed Musa, ve svém úřadě…