Snímek proudového stíhacího letounu Jak-17 v prostorách Leteckého muzea Kbely na konci 60. let.
Snímek proudového letadla Jak-17 v prostorách Leteckého muzea Kbely na konci 60. let, poté co na něm proběhly záchranné práce a nanesení nového zbarvení. Tento Jak-17, v ČSR označený jako S-100, byl jediný letoun tohoto typu dodaný do Československa. Dodnes se jedná o jedno z mála zachovalých letadel tohoto typu na světě.
Po skončení druhé světové války Sovětský svaz naléhavě potřeboval proudové stíhací letouny. Jakovlevova konstrukční kancelář tedy zkonstruovala proudový stíhač Jak-15, který do značné míry vycházel z úspěšného druhoválečného vrtulového stroje Jak-3. V průběhu zkoušek vyšlo najevo několik problémů, které vedly k překonstruování podoby stroje. Výsledný stroj dostal označení Jak-17 a jeho prototyp poprvé vzlétl v červnu 1947.
V poválečné době byl do Československa dodán jeden kus tohoto letadla, a to v době, kdy se řešilo zavedení proudového stíhacího letounu do výzbroje. Nakonec byl pro výzbroj zvolen Mig-15 a v ČSR tak skončil jediný letoun Jak-17, který letech 1949–1950 létal ve službách čs. letectva, poté sloužil jako učební pomůcka a nyní se nachází v expozici Leteckého muzea Kbely.
Snímek byl do sbírky Vojenského historického ústavu Praha získán před rokem 1989.