Vojenský přítel nese podtitul Kalendář na obyčejný rok 1917. Pro všechny příslušníky zbrojné moci, jako: stálé vojsko, záložníky, zemskou obranu, domobranu, jakož i pro vysloužilce vojenské a všechny přátele stavu vojenského. Vycházel od druhé poloviny 19. století a podnázev se průběžně měnil, mimo jiné i v závislosti na přestupném či nepřestupném roce. Současně s českou verzí měl i další jazykové mutace v němčině Der Soldatenfreund, rusínská verze se pak jmenovala Najlučšij prijatel´ žovnjira, v maďarštině Magyar katonabarát naptár a polštině Najlepszy przyjaciel żołnierza. Vycházel i v rámci kalendáře Pravý domácí přítel, který obsahoval například Kalendář pro zábavu a poučení, Mariánský kalendář, Veselý kalendář obrázkový a mnohé další.
Vojenský přítel je rozdělen do několika částí. Úvodní obsahuje papežská nařízení, kterými se zmenšuje počet svátků, krátké pojednání o systému postů a jejich značení v kalendáři a vyjmenovává Dvorní noremní dny, kdy jsou zavřena c. k. dvorní divadla a zapovězeny všechny veřejné plesy, zábavy a divadelní představení. Část obsahující vlastní kalendář má 24 stran. Název měsíce je uveden v podnadpisu také polsky, chorvatsky, ukrajinsky, slovinsky a ilyrsky (pravděpodobně srbochorvatština). K příslušným dnům jsou uvedena jména svatých a církevní svátky, které se připomínají, čas východu a západu Slunce a Měsíce, znamení zvěrokruhu, které daného dne vládne. Samostatný sloupek uvádí délky dní v daném měsíci, čtvrti Měsíce a do jakého znamení vstupuje Slunce. Připomínají se zde také památné dny vojenské historie a svátky židovského kalendáře. Na protilehlé straně je v záhlaví vyobrazen žánrový výjev odvahy a zmužilosti vojáků, kteří byli vyznamenáni vojenskými medailemi za statečnost, a pod ním je volné místo, sloužící pro vlastní zápisky majitele Vojenského přítele.
Za samotným kalendářem je připojeno 12 krátkých pojednání, vycházejících z citace k udělení medaile za statečnost, o hrdinských činech vojáků, kteří byli vyobrazeni v předchozí části. Následují povídky, básně, vtipy, články, humoresky, pojednání a zprávy o hrdinství vojáků c. k. armády s válečnou tematikou, doprovázené žánrovými ilustracemi a mapkami. Kromě kratochvilného čtiva obsahuje i přehled obrovské války světové od konce jara 1915 do konce jara 1916, který s náležitou dávkou propagandy popisuje úspěchy c. k. rakousko-uherských vojsk a jejich spojenců, dále rozpis nejjasnějšího císařského domu rakouského, výkazník (rozuměj schematismus) c. a k. vojska válečného loďstva, c. k. zemské obrany a královské zemské obrany, seznam spolků rakouských vojenských vysloužilců, seznam měšťanských a střeleckých sborů, seznam míst výročních a ostatních trhů v Českém království seřazených podle jednotlivých měsíců. V příloze pak najdeme sazby kolkových poplatků a abecedně seřazený seznam výročních trhů v Království českém.
Kalendář byl čtenáři nejenom užitečným pomocníkem, ale sloužil také jako kratochvilný zdroj pobavení, poučení a v neposlední řadě byl užit i k propagandistickým armádním účelům. Stává se tak cenným dokumentem doby, který ilustruje, jakou formou byla oficiálně prezentovaná c. k. rakousko-uherská armáda jak vojákům, tak i širší veřejnosti. Neopomenutelné jsou také informace faktografického charakteru, jako jsou například uváděné soupisy atd.
Vojenský přítel má 152 stran rozměrů 15,5x22,5 cm, obsahuje 80 černobílých ilustrací, jednu celostránkovou černobílou mapu a 20 stran příloh. Kniha je v dobrém stavu, vázaná v novodobé kožené vazbě.
Citace:
STREIBENER, J. Vojenský přítel. Kalendář na obyčejný rok 1917. Pro všechny příslušníky zbrojné moci, jako: stálé vojsko, záložníky, zemskou obranu, domobranu, jakož i pro vysloužilce vojenské a všechny přátele stavu vojenského. Praha ; Vimperk ; New York: Streibrener, 1917. 152 s.