Snímek zachycuje převzetí strážní služby na odloučeném strážním stanovišti 11. průzkumné roty KFOR v srpnu roku 2001 v Kosovu – sektor C, oblast Sekirača. Snímek vznikl v okamžiku, kdy stanoviště přebírala 2. skupina 2. čety hloubkového průzkumu. Na stanovišti bývaly skupiny 7 až 10 dní. Hlavním úkolem byl monitoring oblasti, kde žila srbská menšina a patrolování v přidělené oblasti, a s tím spojené hlídání hranice se Srbskem.
V březnu roku 1999 se Česká republika stala členem NATO. Pod velením NATO zahájily v červenci 1999 mnohonárodní síly KFOR (Kosovo Force) na území Kosova (v době SFRJ Socialistická autonomní provincie Kosovo) operaci Joint Guardian (Společný strážce; 1999−2005), po níž následovala operace Joint Enterprise (2005–dosud). Cílem operací bylo poskytovat podporu misi OSN v Kosovu (UNMIK) a přispívat k vytváření a udržování bezpečného prostředí, které by umožnilo pokračování mírového procesu a demokratického vývoje země, včetně snahy obnovit důvěru mezi tamními etnickými skupinami.
Česká republika se již jako člen NATO zapojila do této operace hned v červenci 1999 průzkumnou rotou a dopravním letounem An-26. Kontingent AČR byl tvořen velitelstvím, sekcí součinnosti se štáby KFOR, 6. průzkumnou rotou a leteckou jednotkou. Mezi hlavní úkoly roty patřilo střežení kosovsko-srbské administrativní hranice dlouhé 42 km, monitorování veškeré činnosti na tomto svěřeném úseku, evidování a zajištění bezpečného návratu uprchlíků a vytvoření podmínek pro obnovu mírového soužití kosovských Srbů a kosovských Albánců. Rota rovněž nepřetržitě zabezpečovala střežení a ochranu odloučených oblastí obývaných srbskou menšinou. Později byla rota navýšena o jednotky Vojenské policie a CIMIC. Taktéž byly posíleny i bojové prvky roty.
Kromě vlastních kontingentů spolupracovali Češi se Slováky, s nimiž vytvořili v Kosovu společný prapor. Česká republika převzala k 1. srpnu 2005 na jeden rok od Finska roli tzv. vedoucího státu ve struktuře Mnohonárodní brigády Střed. Poprvé v novodobé historii tak příslušníci AČR veleli ostatním zahraničním vojákům. Jednotky Mnohonárodní brigády Střed tvořili vojáci z České republiky, Finska, Irska, Slovenska, Švédska a Lotyšska. Šlo v dané době o jeden z nejvýznamnějších dlouhodobých úkolů AČR. Poslední úkolové uskupení AČR v misi KFOR ukončilo svoji činnost 3. listopadu 2011 a opustilo základnu Šajkovac, kde byly české (a slovenské) kontingenty dislokovány od roku 2000. Mise mezinárodních sil KFOR v Kosovu se do roku 2011 zúčastnilo na 8 500 vojáků z 23 jednotek AČR. Ve své době se jednalo o nejdelší zahraniční misi AČR.
V současnosti působí příslušníci AČR na velitelství KFOR na základně Film City v Prištině. V rámci svých funkcí specialistů – například v operační, geografické a logistické oblasti – se stále podílejí především na tzv. operační fázi mise Minimum Military Presence (GATE 3), která navázala na fázi Deterrent Presence (GATE 2) ukončenou v roce 2017.
Digitální kopie snímku byla do sbírky Vojenského historického ústavu Praha získána v roce 2022.