Snímek z května 1945 v Praze. Cesta k osvobození Československa byla velmi dlouhá. K prvnímu překročení státní hranice předválečného Československa sovětskými jednotkami došlo 30. září 1944 v Lupkovském průsmyku. Československý armádní sbor, který tvořil první československé jednotky, překročil státní hranici v Dukelském průsmyku 6. října 1944.
Na hranici dnešní České republiky dosáhla fronta nejprve ve Slezsku. Ostravská operace byla zahájena již 10. března 1945, avšak toto město se podařilo sovětským a československým vojákům osvobodit až 30. dubna. Rudé armádě a Rumunům postupujícím proti proudu Dunaje připadl úkol osvobodit jižní Moravu. Dne 7. dubna překročili řeku Moravu u Lanžhota a v následujících týdnech postupovali k Brnu, jež bylo osvobozeno 26. dubna. Mezitím Američané 18. dubna vstoupili u obce Hranice severně od Aše na předmnichovské československé území a v následujících týdnech osvobodili západní a jihozápadní Čechy.
Na mnoha místech Češi povstali proti okupantům. Vyvrcholením zápasu českého národa bylo Pražské povstání zahájené ráno 5. května.
Největší část Čech tak osvobodila Rudá armáda, jež postupovala z několika směrů a 9. května 1945 dorazila do Prahy. Poslední obklíčené německé jednotky byly zničeny v prostoru Milína a Slivice až ve dnech 11.–12. května 1945. Osvobození Československa se také zúčastnily jednotky rumunské a polské armády. Tím také po šesti letech skončila nacistická okupace Československa.
Snímek byl do sbírky Vojenského historického ústavu Praha získán před rokem 1989.