Německý červený kříž – Deutsches Rotes Kreuz (DRK) byl organizován a řízen úřadem Říšského ministra vnitra a byl uznávanou celonárodní dobrovolnickou organizací pomáhající při civilních pohromách. Ačkoliv bylo členství v DRK založeno na dobrovolnické, neplacené bázi, byli jeho velitelé řádnými uniformovanými zaměstnanci na plný úvazek. Ve svém znaku spojila organizace DRK všudypřítomnou nacistickou orlici a svastiku s mezinárodně používaným symbolem Červeného kříže. Tesák byl pro řadové členy DRK zaveden v roce 1938.
Čepel je přímá, jednosečná, na vnější straně s pilovitým ostřím. Pod pilovitou částí se nalézá široký oboustranný výbrus. Čepel zakončuje plochý neostrý hrot. Na vnější straně pod rukojetí lze spatřit značení „Ges.geschützt“.
Rukojeť je střenková, střenky z umělé hmoty drží dva šrouby s maticemi. Vnější střenka byla zdrsněna rybinováním.
Souprava je z bílého kovu, hlavice má loďkovitý tvar, zatímco záštita profilovaný. U oválných záchytků je na vnější z nich plastický reliéf orlice s hákovým křížem na prsou, držící ve spárech rovnoramenný kříž. Černě lakovaná pochva je celokovová. Na vnější straně se nachází závěsný hák. Kování je z bílého kovu.