TSCHORN Rudolf, Kapitoly z české vojenské minulosti. Boží bojovníci

TSCHORN Rudolf, Kapitoly z české vojenské minulosti. Boží bojovníci

Autor publikace Rudolf Tschorn se věnoval dějinám vojenství a žil v letech 1892–1939. Prezentovanou knihu dokončil v červenci 1926, vydána byla téhož roku v edici Knihovna rotmistrů. Jedná se o druhý svazek Kapitol z české vojenské minulosti s podtitulem Boží bojovníci, který se v pěti částech věnuje významným vojenským velitelům z dob prvních husitských válek; Janu Žižkovi, Mikuláši z Husi, Prokopu Holému, Janu Čapkovi ze Sán a Janu Roháči z Dubé. Vlastenecky zaměřená publikace poutavě líčí jejich životní osudy, které zasazuje do míst jejich působení, jež autor barvitě popisuje a pravděpodobně je také i sám navštívil. Rudolf Tschorn pracuje s prameny, historiografickou literaturou, ale uvádí i lidové pověsti vážící se k těmto významným osobnostem. Nejvíce prostoru dává Janu Žižkovi a knězi Prokopu Holému, kterým odborná literatura věnovala značnou pozornost. Méně místa vyčlenil životu Jana Čapka ze Sán a Mikuláši z Husi, snad kvůli menšímu množství písemných dokladů, které se k nim vážou.

Představme si alespoň jednoho z těchto významných vojevůdců. Mikuláš z Husi zvaný také Mikuláš z Pístného býval za života Václava IV. purkrabím hradu Hus na Prachaticku. V roce 1408 bojoval jako žoldnéř v Rakousích. Později se stal přívržencem Jana Husa a po jeho smrti zastáncem kalicha a přímluvcem přijímání pod obojí u krále, za což jím byl vypovězen z Prahy. Po vypuknutí husitských bouří vedl 4. listopadu 1419 zteč ze Starého Města na Malou Stranu, kterou drželi královští. Po uzavření míru mezi královnou Žofií a Čeňkem z Vartenberka pak spolu s Janem Žižkou opustil Prahu. V březnu 1420 pobýval již na hradišti hory Tábor a byl zvolen jedním z jeho čtyř vojenských hejtmanů. V roce 1420 vedl z Prahy oddíl táborských jezdců k vyproštění Tábora, který v jeho nepřítomnosti oblehla vojska Oldřicha z Rožmberka a Albrechta Habsburského, která pomohl porazit. Jako velitel táborských jezdců udatně bojoval v bitvě pod Vyšehradem a byl po ní pasován na rytíře. Při shromáždění v listopadu 1420 byl ostře proti vypravení dalšího poselstva do Polska, které mělo jednat o nástupci na český trůn.

Dne 17. listopadu opustil Prahu a odjel do táborského ležení u Popovic, kde dobyl tamní hrad a přesunul se k hradu Leštnu, který oblehl, nakonec ale uzavřel s posádkou příměří a přesunul se s vojskem k obležení Říčanského hradu, který se vzdal. Následně se vydal na jednání do Prahy. Rozhněván po neshodách s Pražany město 10. prosince 1420 opustil, přičemž se údajně domníval, že je mu usilováno o život. Daleko ale nedojel, při přechodu Botiče u Psár kůň spadl, zlomil mu nohu a Mikuláš musel být převezen zpět do Prahy, kde na Štědrý den skonal na zápal plic, kterým onemocněl při léčbě zlomeniny. Kapitolu o Mikuláši z Husi Tschorn končí nepříliš lichotivým citátem z kroniky Vavřince z Březové: (nepřátelé se těšili a Bohu velice děkovali) „ že ráčil je milosrdně zprostiti člověka lstivého, jenž neustával strojiti mezi stranami nikoliv pokoj láskou upevněný, nýbrž spíše, následuje chytrosti své, nenávist a rozdělení.“  Smrt Mikuláše z Husi znamenala pro Jana Žižku konec rivala a mohl tak upevnit svou dominantní pozici hejtmana.

Kniha obsahuje portréty Jana Žižky, Prokopa Holého, Jana Roháče z Dubé, vyobrazení husitských bojovníků a míst spjatých s husitskými válkami. Má rozměry 13 x 19 cm, 342 stran a obsahuje celkem 20 černobílých ilustrací. Z původní měkké vazby je kniha nově převázána do vazby pevné. Cenným přínosem publikace je kromě údajů faktografického charakteru i ilustrace dobového přístupu k tomuto badatelskému tématu.

Citace:

TSCHORN Rudolf, Kapitoly z české vojenské minulosti. Boží bojovníci, Praha, 1926. 342 s.

Aktuálně



Být hrdinou se v českých dějinách nevyplácí, říká v rozhovoru historik Jindřich Marek

Být hrdinou se v českých dějinách nevyplácí, říká v rozhovoru historik Jindřich Marek

09. 05. 2025
Česká republika si připomíná 80 let od konce druhé světové války, připravili…
Izraelští vojenští historikové a veteráni navštívili Vojenský historický ústav Praha

Izraelští vojenští historikové a veteráni navštívili Vojenský historický ústav Praha

09. 05. 2025
Do Vojenského historického ústavu Praha zavítala vzácná návštěva, předseda Izraelské komise pro…
Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

08. 05. 2025
Vojenský historický ústav zveřejnil další digitální edici historického pramene s informacemi o…
Česká republika si připomíná 80 let od konce války: Respekt a úctu si zaslouží všichni padlí, řekl prezident

Česká republika si připomíná 80 let od konce války: Respekt a úctu si zaslouží všichni padlí, řekl prezident

08. 05. 2025
Nejvyšší představitelé státu v čele s prezidentem republiky Petrem Pavlem dnes u…
Technika ze sbírek VHÚ je k vidění i na Vítězném náměstí

Technika ze sbírek VHÚ je k vidění i na Vítězném náměstí

06. 05. 2025
V úterý 6. května odpoledne byla oficiálně zahájena výstava Nezapomeňme 80 na…