Snímek, pořízený na jaře 1945, zachycuje osvobozené vězně z německého koncentračního tábora. Dne 27. ledna 2020 si připomínáme 75 let od osvobození koncentračního tábora v Osvětimi – 27. leden byl na počest této události prohlášen Mezinárodním dnem památky obětí holocaustu.
Již od přelomu 19. a 20. století začaly koncentrační tábory představovat způsob, jak se vypořádat s politickými odpůrci nebo nepohodlnými skupinami obyvatelstva. Na Kubě tak vznikaly tábory španělské, v jižní Africe britské, v SSSR Gulag.
Nejhorší negativní proslulost si však získaly koncentrační tábory nacistické, zřízené bezprostředně po ovládnutí Německa nacisty roku 1933. Postupem času uvízly v síti nacistických táborů desítky milionů lidí – odpůrců nacismu, občanů zemí okupovaných Německem, válečných zajatců, obětí rasové persekuce a dalších „nežádoucích“ lidí.
Vězňové byli zneužíváni k otrockým pracím, experimentům, hrozila jim smrt hladem a na nemoci, avšak nejstrašnějším aspektem nacistické mašinérie se staly vyhlazovací tábory. Mezi nimi zaujímá čelné místo tábor v Osvětimi (Auschwitz-Birkenau), osvobozený dne 27. ledna 1945 jednotkami 1. ukrajinského frontu maršála Koněva – uvádí se, že v letech 1940–1945 jen v tomto táborovém komplexu zahynulo nejméně 1,1 milionu lidí.