V první polovině roku 2022 si připomínáme 30. let od začátku působení mise UNPROFOR na území bývalé Jugoslávie, ve které nechyběli ani příslušníci armády Československé federativní republiky.
Ve sbírkách VHÚ najdeme celou škálu předmětů připomínající tuto misi. Jedním z nich je tento snímek zachycující v létě 1992 Tatry T-815 na odstavné ploše pro parkování techniky roty týlového zabezpečení před motorestem Borje u základny – velitelství Československého praporu mírových sil UNPROFOR v kempu Borje. Automobily jsou opatřené bílým nátěrem, který neodmyslitelně patří k jednotkám nasazeným v rámci Organizace spojených národů.
Mise OSN UNPROFOR (United Nations Protection Force) byla jednou z prvních zahraničních operací, kam byli vysláni vojáci České a Slovenské Federativní republiky po roce 1989. Mise UNPROFOR byla ustanovena rozhodnutím Rady bezpečnosti OSN č. 721 ze dne 27. listopadu 1991. O účasti naší armády v mírových misích na území bývalé Jugoslávie rozhodla vláda tehdejší České a Slovenské Federativní republiky svým usnesením č. 27 ze dne 16. ledna 1992.
Na území Jugoslávie byl vyslán československý prapor v síle 500 osob, rozčleněných do tří rot. Jednotka měla za úkol vytvořit řadu kontrolních a propouštěcích stanovišť, organizovala mobilní pozorovací týmy či doprovázela konvoje s humanitární pomocí a uprchlíky. Mise pokračovala i po rozdělení federace.
Na základě rozhodnutí Parlamentu České republiky byl vojenský kontingent českého praporu v období od února do března 1994 posílen o dalších 480 osob a celkově dosáhl prapor počtu 958 příslušníků. Od dubna 1995 na tuto činnost navázala následná operace UNCRO (United Nations Confidence Restoration Operation).
Celkem se obou operací v letech 1992–1995 zúčastnilo ve čtyřech praporech 2 250 československých a českých vojáků.
Digitální kopie snímku byla do sbírky Vojenského historického ústavu Praha získána v roce 2022.