Postupná delimitace zbrojního průmyslu vedla kromě jiného k soustředění výroby kulových loveckých a sportovních zbraní do Uherského Brodu, takže na prahu šedesátých let se Závody Říjnové revoluce, n. p. Vsetín, závod 5 - Uherský Brod, jak zněl tehdy přesný název nynější České zbrojovky, a. s., staly výhradním výrobcem vzduchových zbraní v Československu. Do postavení dominantního výrobce se továrna v Uherském Brodě ovšem dostala také u řady dalších typů zbraní.
Přes značnou oblibu v tuzemsku velmi rozšířených modelů zlamovacích vzduchovek, zejména modelu Slavia 620, přinesla polovina šedesátých let inovační tendence, jež se ani vzduchovkám nevyhnuly. V roce 1967 vznikl ve výrobním závodě požadavek na rekonstrukci tehdy pilotního provedení 620, jehož se ujal velmi schopný a zkušený konstruktér ing. Alexander Koten. Pod pracovním označením Slavia 621 Sport vzniklo na jeho rýsovacím prkně vylepšené provedení s automatickou pojistkou, jež po napnutí pístu blokovala spoušťový mechanismus, což zvyšovalo celkovou manipulační bezpečnost zbraně.
Zadní část vzduchového válce byla kryta uzávěrou, v jejímž středu se nacházela suvná pojistka, kterou musel střelec po napnutí pístu před výstřelem zatlačit směrem vpřed. Další inovaci představovalo oboustranně mikrometricky stavitelné hledí a spoušť s regulovatelným odporem v rozsahu od 3–10 N. Pažba získala ergonomicky vhodnější tvar, předpažbí ztratilo v průřezu původní zaoblenost, což přispívalo k jistějšímu úchopu při střelbě.
Do výroby se nový model ovšem dostal pod označením Slavia 630 až v roce 1972, kdy závod vyrobil prvních 4800 kusů. Na rozdíl od předchozího modelu se dočkal dvou modifikací, první z nich představovalo provedení Standard, od roku 1977 závod vyráběl zesílenou verzi Slavia 630 model 77. Roční objemy výroby v jednotlivých letech do roku 1992 nedosáhly hodnot, dosažených u modelu 620. Nicméně továrna do té doby vyrobila plných 599 680 kusů. Nižší produkci ve srovnání s předchozím modelem nezpůsobil pokles poptávky po vzduchových zbraních, nýbrž skutečnost, že továrna paralelně vyráběla od roku 1972 model Slavia 631, rovněž v provedení Slavia 631 de luxe, jehož produkce dosáhla do roku 1992 celkem 550 226 kusů, a je vyráběn dodnes.
Exemplář získalo muzeum v roce 2007 převodem od Policie ČR.
Ráž: 4,5 mm
Celková délka: 1156 mm
Délka hlavně: 527 mm
Délka záměrné: 500 mm
Hmotnost: 3004 g