Dne 21. února si připomínáme začátek bitvy o Verdun v roce 1916. Na snímku vidíme letecký pohled na bojiště s pevností Douaumont vlevo dole – v těchto místech zuřily nejprudší boje.
Město Verdun se do historie zapsalo již Verdunskou smlouvou z roku 843, jíž si dědicové císaře Ludvíka Pobožného rozdělili franckou říši. Verdun, stejně jako celé Lotrinsko, později připadl Svaté říši římské. V raném středověku se jednalo o středisko obchodu se slovanskými otroky. Mírem z Cateau-Cambrésis z roku 1559 získala Verdun společně s nedalekými pevnostmi Mety a Toul Francie, čímž začal posun francouzských hranic na východ. Za Ludvíka XIV. se Verdun zařadil k hlavním opěrným bodům pevnostního systému na severovýchodní francouzské hranici a byl modernizován proslulým architektem Vaubanem. Úpravy systému pokračovaly i v následujících staletích. V předvečer první světové války představoval Verdun jeden z největších pevnostních komplexů na světě a symbol francouzské vojenské moci.
V prvních dvou letech války se Verdunu hlavní boje spíše vyhýbaly, dokonce z něj byla stažena část posádky a demontována část děl. Pevnost však představovala výčnělek fronty uvnitř německých linií, přičemž železniční tratě vedoucí do Verdunu Němci přerušili. Autorem myšlenky dobýt Verdun byl tehdejší náčelník generálního štábu Erich von Falkenhayn.
Německý útok začal 21. února 1916 a Němci zprvu dosáhli významných úspěchů, takže do konce června postoupili do vzdálenosti tří kilometrů od města. Brusilovova ofenziva a britský útok na Sommě však donutily německé vrchní velení přesunout část sil jinam, a naopak Francouzi začali postupně dobývat ztracená území. Kromě pevnosti Douaumont se těžké boje vedly například o fort Vaux, Kótu 304 a Mort-Homme. Značná část počátečních německých územních zisků byla Francouzi získána zpět do 18. prosince 1916, kdy bitva o Verdun skončila.
V průběhu střetnutí byly německé síly zásobovány po železnici, zatímco Francouzi záviseli především na 56 km dlouhé „Posvátné cestě“, vedoucí do Bar-le-Duc a vyhrazené pouze pro motorová vozidla. Později se jim podařilo zbudovat do Verdunu železnici. Na německé straně bojovala o Verdun 5. armáda, francouzské velení jednotky bojující o pevnost střídalo, takže bitvou postupně prošla většina francouzské armády. Velitelem obrany Verdunu byl pozdější maršál Philippe Pétain, z něhož úspěšná obrana pevnosti učinila národního hrdinu.
Obě strany přišly dohromady o více než 700 000 mužů, z nichž mírně nadpoloviční většinu tvořili Francouzi. Bitva o Verdun symbolizuje první světovou válku, stejně jako bitva o Stalingrad symbolizuje válku druhou. Jestliže však bitva o Stalingrad změnila všechno, bitva o Verdun nezměnila vůbec nic.