Tvorba památníků se u nás již krátce po zavedení povinné vojenské služby stala oblíbenou činností mladých vojáků. Vždy se ale spíše jednalo o soukromou záležitost branců, než aby byly památníčky publikovány veřejně. Jednou z mála výjimek byl drobný tisk vydaný v roce 1934, který obsahoval přibližně dvacet malůvek z prostředí mírové služby v armádě. Autor je doplnil krátkými komentářovými texty či verši (i od jiných autorů), přičemž každá ilustrace se věnovala některé z reálií základní vojenské služby, jako byly např.: budíček, stravování, vojenské cvičení a výuka, každodenní povinnosti v kasárnách (úklid, škrabání brambor …), výplatní den, kontakty s rodinou, potažmo civilním světem (balíčky, dopisy, čekající milenka), kasárenská zařízení (vojenské zátiší – ošetřovna – basa) či blížící se propuštění do civilu. U obrázků je evidentně čitelná inspirace autora obrazovými motivy Mikoláše Alše.
Co na rozdíl od většiny jiných vojenských památníků chybí, je motiv kamarádství mezi vojáky a také kontroverznější témata, která by se tehdy pro publikování příliš nehodila. Jelikož zde také nejsou ani náznaky nějakého rebelování či pasivní rezistence proti vojenskému řádu, mohly knížku bez okolků doporučovat ke koupi i dobové Důstojnické listy, které soubor obrázků označily za „jeden z nejroztomilejších“ a jejího autora zahrnuly pochvalnými komentáři o dobrém pozorovateli prostředí vojenské služby.
Představovaný exemplář uložený v knihovně Vojenského historického ústavu je nejspíše nekompletní, neboť sloupek v Důstojnických listech referuje o několika volných listech na konci svazku, které jsou nejspíše určeny pro jiné rekruty, kteří by chtěli památník doplnit o vlastní zápisky či kresby. Nabízí se tedy otázka, zda jde opravdu o původní, autentickou tvorbu absolventa základní vojenské služby nebo pouze o zakázkovou práci.
Publikaci VHÚ zdigitalizoval a můžete si ji projít na Digitální studovně MO zde.
Citace:
VOJNA, J. Vzpomínky z vojny malíře Jar. Vojny. Tábor: Nedvídek, [1934].