Wálečnj píseň cžeských wlastencůw

Wálečnj píseň cžeských wlastencůw

Před 216 lety nevypadala válečná situace pro habsburskou monarchii příliš růžově. Druhá koaliční válka proti revoluční Francii se sice v letech 1798–1799 vyvíjela pro spojence příznivě, ale generál Napoleon Bonaparte se vrátil ze své v závěru neúspěšné expedice do Egypta (1798–1799) a 9. listopadu 1799 (dle revolučního kalendáře 18. brumairu) provedl úspěšný státní převrat. První francouzská republika se tím změnila na konzulát v čele s prvním konzulem Napoleonem Bonapartem. Poté Napoleon konsolidoval francouzské armády a připravil je na nové tažení roku 1800, v němž hodlal převážit příslovečné misky vah opět na francouzskou stranu.

V květnu roku 1800 přešel Alpy a 14. června porazil rakouské síly v severní Itálii v bitvě u Marenga. Hlavní zásluhu na vítězství měl divizní generál Louis Desaix, neboť v první fázi bitvy byl Napoleon polním zbrojmistrem Melasem fakticky poražen a až neočekávaný příchod Desaixových posil znamenal již neočekávaný zvrat v obnoveném boji. Generál Desaix však v čele úspěšného protiútoku padl a vavříny sklidil první konzul Bonaparte. Poté se poražená habsburská armáda stáhla za řeku Ticino a mezi soupeři bylo dojednáno příměří. Obě strany však počítaly s obnovením bojů, a proto v září roku 1800 obdržel guvernér a generální kapitán Českého království arcivévoda Karel Rakousko-Těšínský pokyn, aby připravil naše země na obranu před nepřítelem. Z tohoto důvodu byla arcivévodou Karlem 17. října 1800 založena dobrovolnická legie nesoucí jeho jméno, jejímž úkolem bylo nahradit stávající vojsko dislokované v království a v jeho čele stanout opět proti Francouzům. Dobrovolnická legie byla rekrutována během listopadu 1800 a dosáhla počtu asi 20 – 24 tisíc mužů. Skládala se z mysliveckého sboru a 22 praporů pěchoty (více k legii, její organizaci, výstroji, uniformám a praporům zde http://www.primaplana.cz/news/arcivevoda-karel-cesko-moravsko-slezska-legie-roku-1800-a-jeji-prapory/). Legie nakonec nebyla bojově nasazena a po uzavření lunévillského míru (9. února 1801) byla rozpuštěna. Znovu postavena, byť v menším rozsahu, byla opět roku 1809, kdy její členové již okusili strasti vojenského života v tažení do Bavorska, při ústupu a v bitvách u Aspernu i Wagramu.

Vlastenecké cítění našich předků před 216 lety bylo veskrze silné a majorita obyvatel českých zemí byla odhodlána bránit svoji vlast a panovnický rod (samozřejmě i zde bychom nalezli výjimky potvrzující pravidlo, jakou byla například vzpoura hradišťského praporu – podrobněji viz výše uvedený odkaz). Patriotismus byl podporován i příležitostnými drobnými tisky, jakým je i dnes prezentovaná „kniha“. Jedná se o drobný tisk evokující kramářské písně. Vlastně jde jen o dva přeložené a svázané listy vytvářející osmistránkovou brožurku s vlasteneckou bojovou písní. Její text je uveden dvoujazyčně. Na každé straně je sloka nejprve česky a poté německy. Obsahově se píseň odvolává na slavné činy předků a státní symboliku. Za pozornost stojí také fakt, že český a německý text spolu zcela nekorespondují. Logicky tam, kde čeština oslavuje český národ, němčina staví na zemském patriotismu.

Prezentovaný tisk je tedy nejen zajímavým a specifickým dokumentem doby, ale skýtá také vynikající komparační materiál pro srovnání vnímání vlastenectví mezi Čechy a českými Němci v období koaličních válek 1792–1815.

Citace:

Wálečnj píseň cžeských wlastencůw. V Hradcy Králowé : u Alžběry Tybely, 1800.

Aktuálně



Historici VHÚ Praha Jindřich Marek a Tomáš Jakl obdrželi Záslužný kříž ministryně obrany ČR  III. třídy

Historici VHÚ Praha Jindřich Marek a Tomáš Jakl obdrželi Záslužný kříž ministryně obrany ČR  III. třídy

02. 07. 2025
Historici Vojenského historického ústavu Praha PaedDr. Jindřich Marek a Mgr. Tomáš Jakl…
V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

01. 07. 2025
První zahraniční operace československé armády, počátky navazování kontaktů s NATO nebo odzbrojovací…
Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína  vojáci oslavili Den ozbrojených sil

Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína vojáci oslavili Den ozbrojených sil

30. 06. 2025
Přesně před 107 lety čs. legionáři ve Francii přísahali věrnost vznikajícímu československému…
Výsadek v pavučinách smůly a zrady

Výsadek v pavučinách smůly a zrady

30. 06. 2025
O prvotním úspěchu noční výsadkové operace na okupovaném území rozhodovalo v letech 2.…
Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

26. 06. 2025
Před budovou Generálního štábu Armády ČR začala nová výstava s názvem Nová armáda…