WALLHAUSEN, Johann Jacobi von. Alphabetvm pro tyrone pedestri

WALLHAUSEN, Johann Jacobi von. Alphabetvm pro tyrone pedestri

Johann Jacobi von Wallhausen (cca 1580–1627) byl v naší rubrice již několikrát představen jako jeden z nejvýznamnějších a zároveň nejznámějších vojenských teoretiků první poloviny 17. století. Podílel se na rozvoji raně novověké revoluce ve vojenství, za jejíž původce bývají považováni místodržitel Spojených nizozemských provincií Mořic Oranžský a jeho bratranci Vilém Ludvík a Jan Nasavští. Wallhausen působil ve vojenských službách Mořice Oranžského, poté se zúčastnil několika vojenských tažení v Uhrách a Rusku a od roku 1613 působil jako hejtman v polském Gdaňsku.

Své poměrně bohaté vojenské zkušenosti zúročil při tvorbě řady vojenských děl příručkového charakteru, která se dočkala v mnoha případech několika vydání a též překladů do cizích jazyků. Mezi nejznámější z nich patří spisy o vojenském umění pěchoty (viz http://www.vhu.cz/book/wallhausen-johann-jacobi-kriegskunst-zu-fus/) (Kriegskunst zu Fuß), jezdectva (Kriegskunst zu Pferdt) a dělostřelectva (viz http://www.vhu.cz/exhibit/wallhausen-johann-jacobi-archiley-kriegskunst/) (Archiley Kriegskunst). Všechny uvedené publikace jsou bohatě ilustrovanými tisky foliového formátu určenými pro čtenáře z řad movitější klientely – především pro důstojníky a mladé šlechtice, kteří se těmito důstojníky měli v budoucnu stát.

Publikace Alphabetvm pro tyrone pedestri ovšem sledovala odlišný cíl – měla sloužit jako určitý „slabikář“ pro budoucí prosté vojáky. Autor již na titulním listě poznamenal, že jeho tisk obsahuje „grify a základy, které každý začínající pěší voják, mušketýr či pikenýr, musí stejně nutně znát, jako žák ve škole abecedu, a bez těchto znalostí se nemůže oprávněně nazývat znalcem vojenství.“

Důvody pro vydání knihy jsou dále specifikovány v předmluvě díla, která byla spojena s dedikací Johannu Speymannovi (1563–1625), gdaňskému purkmistrovi a radnímu. Wallhausen zde píše, že až do vydání jeho Alphabetvm se bylo možné s obdobnou tematikou setkat pouze v publikaci Waffenhandlung von den Röhren, Musquetten und Spiessen, prvně vydané roku 1607, která byla vyzdobena velkými mědiryty od Jacoba de Gheyna (1565–1629) a z níž vzešla roku 1609 stejnojmenná kniha kvartového formátu ilustrovaná dřevořezy. Dané tisky byly dle Wallhausena příliš drahé, a tedy nedostupné pro běžné vojáky. Oproti tomu jeho Alphabetvm bylo kratší, levnější a obsahovalo pouze čtyři mědiryty, které autor považoval za nejpodstatnější.

Alphabetvm pro tyrone pedestri je publikací kvartového formátu, která obsahuje pouze 24 stran textu. Její autor v ní seznamuje začínající vojáky se základními aspekty dobového vojenství, přičemž se v některých situacích obrací též k antické vojenské historii. Popisuje zacházení s píkou a mušketou v přehledných bodech, které dále komentuje v doplňujícím textu. Ilustrace vevázané do knihy jsou totožné s mědiryty, které jsou součástí autorova Kriegskunst zu Fuß, jež bylo prvně vydáno (stejně jako Alphabetvm) roku 1615 nákladem Johanna Theodora de Bry.

Představovaná kniha je pouze jednou ukázkou z řady raně novověkých vojenských příruček, které jsou uloženy ve fondu Knihovny VHÚ Praha, je ovšem poměrně výjimečná svým zaměřením na prostého vojáka a nikoliv na dobovou elitu. Publikace odráží přístup k vzdělávání budoucích vojáků, který zastával Johann Jacobi von Wallhausen – muž, který se roku 1616 stal ředitelem nejstarší evropské vojenské školy, která sídlila v německém městě Siegen.

Citace:

WALLHAUSEN, Johann Jacobi von. Alphabetvm pro tyrone pedestri, Oder Der Soldaten zu Fuß ihr A. B. C. [S.l.]: Verlegung Ioannis Theodori de Bry, 1615. 24 s., 4 čb. obr.

Aktuálně



Izraelští vojenští historikové a veteráni navštívili Vojenský historický ústav Praha

Izraelští vojenští historikové a veteráni navštívili Vojenský historický ústav Praha

12. 05. 2025
Do Vojenského historického ústavu Praha zavítala vzácná návštěva, předseda Izraelské komise pro…
Být hrdinou se v českých dějinách nevyplácí, říká v rozhovoru historik Jindřich Marek

Být hrdinou se v českých dějinách nevyplácí, říká v rozhovoru historik Jindřich Marek

09. 05. 2025
Česká republika si připomíná 80 let od konce druhé světové války, připravili…
Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

08. 05. 2025
Vojenský historický ústav zveřejnil další digitální edici historického pramene s informacemi o…
Česká republika si připomíná 80 let od konce války: Respekt a úctu si zaslouží všichni padlí, řekl prezident

Česká republika si připomíná 80 let od konce války: Respekt a úctu si zaslouží všichni padlí, řekl prezident

08. 05. 2025
Nejvyšší představitelé státu v čele s prezidentem republiky Petrem Pavlem dnes u…
Technika ze sbírek VHÚ je k vidění i na Vítězném náměstí

Technika ze sbírek VHÚ je k vidění i na Vítězném náměstí

06. 05. 2025
V úterý 6. května odpoledne byla oficiálně zahájena výstava Nezapomeňme 80 na…