WALLHAUSEN, Johann Jacobi von. Künstliche Picquen-Handlung.

WALLHAUSEN, Johann Jacobi von. Künstliche Picquen-Handlung.

Roku 1617 vydal vojenský teoretik Johann Jacobi von Wallhausen (cca 1580–1627) vlastním nákladem útlý spisek Künstliche Picquen-Handlung, jehož název lze přeložit jako Umné zacházení s píkou. Publikace nepatří mezi autorovy známé vojensko-teoretické příručky, ale je prezentací cvičení s dlouhou dřevcovou zbraní – píkou – určeného pro přehlídky před diváky. V době vydání titulu byl Wallhausen ředitelem vojenské akademie v německém městě Siegen a již na titulním listě publikace poznamenal, že spis je určen „všem milovníkům [vojenského umění], především ale těm, kteří jsou studenty vojenského umění ve válečné a jezdecké škole v městě Siegen v hrabství nasavském“.

Wallhausen dílo dedikoval rytíři Johannu Speygmanovi von Speye, který byl purkmistrem města Gdaňsku, ve kterém Wallhausen působil předtím, než se stal ředitelem siegenské školy, a krátce ještě i poté, co školu opustil. V dedikaci se autor odkazuje k římskému vojenství a v rámci něho především k vojenským spisům Publia Flavia Vegetia Renata. Uvádí, že dle Vegetia mladí vojáci prováděli cvičení se zbraněmi po celý den – a to proto, aby se stali rychlejšími, aby zvládli při setkání s nepřítelem boj muže proti muži, pro příjemný pocit z pohybu i proto, aby tělo nezesláblo.

Podobně jako Vegetius zařadil i Wallhausen cvičení s píkou do výuky na své škole. Jako hlavní důvody pro vznik představovaného učebního spisu uvádí (ve shodě s Vegetiovými argumenty) zvýšení rychlosti žáků, schopnost boje muže proti muži, příjemný pocit z pohybu, dobré zdraví a rovné držení těla, zábavu, kterou toto cvičení prý přináší, a na závěr možné použití nacvičených pohybů v bitvě.

Vlastní text je rozdělen na třicet osm lekcí, z nichž by každá měla být vyučována hodinu. Publikace je doplněna rozsáhlou obrazovou přílohou, která zobrazuje takřka všechny zmiňované pozice a pohyby.

Při studiu svazku se nabízí otázka, jak dlouhá byla píka, se kterou se mohly trénovat uváděné lekce, které obsahují četné vyhazování píky a její otáčení. Wallhausen se nikde v tisku o délce zbraně nezmiňuje; je ovšem pravděpodobné, že píka v tomto případě neměla standardních čtyři až šest metrů jako u soudobých bitevních zbraní, ale byla kratší, aby s ní bylo možné požadované pohyby provádět. Porovnáme-li poměr velikosti postav a pík v ilustracích, lze odvodit, že píky z těchto obrázků by měly délku asi tři až čtyři metry.

Z badatelského hlediska dílo zaujme nejen textem ale i ilustracemi, na kterých lze studovat kromě popisovaných cvičení i oděv aktérů. Jednotlivé postavy na rytinách jsou totiž oblečeny do plejády různých variant soudobého módního oděvu.

Spisek Künstliche Picquen-Handlung je zajímavou prezentací výcviku na německé vojenské škole druhého desetiletí 17. století – výcviku, který byl určen v první řadě ke zvýšení obratnosti, k zábavě a pro ukázky na vojenských přehlídkách.

Knihu si můžete přečíst online zde.

 

Citace:

WALLHAUSEN, Johann Jacobi von. Künstliche Picquen-Handlung. Hanaw: vl. n., 1617. [5], 15 s. ; 20 čb. obr.

 

Aktuálně



Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína  vojáci oslavili Den ozbrojených sil

Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína vojáci oslavili Den ozbrojených sil

30. 06. 2025
Přesně před 107 lety čs. legionáři ve Francii přísahali věrnost vznikajícímu československému…
Výsadek v pavučinách smůly a zrady

Výsadek v pavučinách smůly a zrady

30. 06. 2025
O prvotním úspěchu noční výsadkové operace na okupovaném území rozhodovalo v letech 2.…
Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

26. 06. 2025
Před budovou Generálního štábu Armády ČR začala nová výstava s názvem Nová armáda…
Přijďte na poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu, tématem je čs. armáda 1945–1948 v tvorbě Vojenského filmového a fotografického ústavu

Přijďte na poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu, tématem je čs. armáda 1945–1948 v tvorbě Vojenského filmového a fotografického ústavu

25. 06. 2025
V čtvrtek 26. června se v kinosále Armádního muzea Žižkov koná poslední…
Fotografiemi pro radost. V Armádním muzeu Žižkov se lidé s handicapem učili fotografovat

Fotografiemi pro radost. V Armádním muzeu Žižkov se lidé s handicapem učili fotografovat

25. 06. 2025
Spolek Fotografiemi pro radost pořádá fotografické workshopy pro osoby s mentálním a…