Kniha (nebo spíše brožura) Hlad v Anglii vyšla roku 1940 ve známém nakladatelství Orbis. Vznik této společnosti je úzce spojen se vznikem Československa – Orbis byl totiž založen za účelem propagace první republiky doma i v zahraničí, přičemž nad ním od počátku stál státní dohled. Tento stav se nezměnil ani po německé okupaci, nakladatelství pouze začalo sloužit jiným účelům. Stalo se hlásnou troubou nacistické propagandy a české kolaborace. Své stati u Orbisu publikovali například Emanuel Moravec nebo Karel Lažňovský. Kromě toho zde vycházely i překlady autorů z tehdy neutrálních či dokonce nepřátelských zemí. Tyto pohledy „z druhé strany“ sympatizovaly v menších či větších náznacích s idejemi nacionálního socialismu, tudíž bylo příhodné je zařadit jako doplněk německé a oficiální protektorátní propagandy.
Hlad v Anglii od britského šlechtice Gerarda Wallopa, který vystupoval pod jménem „Viscount Lymington“, je typickým zástupcem poslední skupiny. Wallopova práce vyšla původně ještě před válkou v roce 1938 a její první české vydání je pouze jakýmsi zkráceným výtahem anglického originálu. Politicky aktivní autor se jako zemědělský odborník pouští do analýzy zdrojů a výrobních kapacit Velké Británie, přičemž dospívá k názoru, že se v tomto i v jiných ohledech nemůže jeho země rovnat nacistickému Německu. V případném válečném konfliktu s ním je ostrovní království odsouzeno k vyhladovění a záhubě, a proto je potřeba nezahajovat nepřátelství a naopak se od Německa v některých věcech nechat inspirovat. Načasování vydání bylo dosti akurátní – v této době se Adolf Hitler a další nacisté stále ještě bláhově domnívali, že Britové se nakonec „umoudří“ a uznají hegemonii Německa v Evropě.
Spisek patří do edice Na okraji nové doby, kde na počátku 40. let vyšlo okolo padesáti titulů sloužících propagandistickým potřebám okupační moci. Po pádu nacismu se produkce nakladatelství přizpůsobila novým poměrům, aby byla postupně přetransformována pro potřeby jiné diktatury – komunistické. Je však nutné podotknout, že nákladem Orbisu byla publikována i řada prací patřících dodnes do zlatého fondu české (československé) kulturní tvorby.
Citace:
WALLOP, Gerard Vernon. Hlad v Anglii. Praha: Orbis, 1940. 61 s., [4] l. obr. příl.