WONDRÁK, Eduard. Krev smyly deště

WONDRÁK, Eduard. Krev smyly deště

„Tam u Královýho Hradce, lítaly tam koule prudce“ zpívá se v písni o kanonýrovi Jabůrkovi, která připomíná největší polní bitvu, která se na území českých zemí kdy odehrála. Dne 3. července roku 1866 se u Hradce Králové střetla rakouská severní armáda polního zbrojmistra Ludwiga Benedeka s třemi pruskými armádami pod velením krále Viléma I. Na bojišti se pohybovalo téměř půl milionu vojáků, z nichž večer téhož dne zůstalo více než 32.000 mrtvých či raněných ležet na poli cti a slávy. O desetitisíce raněných bylo třeba se postarat a poskytnout jim lékařskou péči. Vzhledem k jejich počtům by to nebyl snadný úkol ani dnes, natož před 155 lety. Právě péči o raněné je věnována dnes prezentovaná kniha.

Jedná se o výjimečnou knihu, neboť problematika vojenského zdravotnictví není v české historiografii zastoupena příliš výrazně, čestnou výjimku tvoří v posledních letech práce zaměřené na období 1. světové války. Přitom právě vojenské zdravotnictví a medicína ve válečných obdobích jsou mimořádně zajímavou oblastí bádání a zároveň zaujímají významnou pozici v naší vojenské historii, neboť s ohledem na vysokou vzdělanost v zemích Koruny české tvořili naši krajané značnou část lékařského personálu rakouské či rakousko-uherské armády již od dob Marie Terezie a Josefa II. Lze dokonce konstatovat, že před napoleonskými válkami patřilo rakouské vojenské zdravotnictví ke světové špičce a na vysoké úrovni zůstalo až do rozpadu habsburského soustátí. Nejinak tomu pak bylo i v období Československa, kdy naši lékaři působili ve všech možných koutech světa, a vynikající tradici českých vojenských zdravotníků dodnes potvrzují profesionálové z AČR nejen během celé řady zahraničních misí, ale také při krizových situacích v ČR.

Autorem knihy je lékař a chirurg, profesor Eduard Wondrák (1919−1996), který byl nejen předním specialistou na úrazovou chirurgii a známým vysokoškolským pedagogem, ale také významným historikem lékařství. Vedle dnes prezentované knihy z jeho pera vyšly také, vedle řady vysokoškolských skript, tituly Historie moru v českých zemích či Albert Schweitzer a Lambaréné. Knihy profesora Wondráka jsou charakteristické jak vysokou erudicí autora, tak vysokou čtivostí. Často také citují obsáhlé pasáže původních pramenů.

Dnes prezentovaná kniha nejprve seznámí čtenáře se stavem vývoje lékařské vědy a užívaných postupů v době vypuknutí války roku 1866. Zároveň popisuje charakteristiku nejčastějších válečných zranění a s tím spojené komplikace léčby. Uvádí málo známou skutečnost, že právě během této války došlo k prvním velkým akcím nedávno ustanovené (1864) organizace Červený kříž, a poté se věnuje také dobrovolným civilním ošetřovatelům v Čechách i na Moravě a zapojení církevních řádů do péče o raněné. Pozornost je věnována také organizaci vojenské zdravotnické služby, která byla v této době stále silně poddimenzována – například celá pruská armáda disponovala roku 1863 jen 84 doktory a několika sty zdravotníky. Publikace popisuje také problematiku transportu raněných, využití železnice a stavby nouzových polních špitálů. Následně se zabývá vojenským zdravotnickým materiálem a postupy léčby různých druhů zranění. Podstatnou část knihy pak tvoří přímé citace z dobových pramenů, například ze zprávy z inspekční cesty rakouských lékařů (včetně doktora Jaromíra Mundyho) ze začátku srpna 1866 po lazaretech ve východních Čechách. V závěru knihy se autor samozřejmě zabývá také dopady války na civilní obyvatelstvo a tragickou epidemií cholery, kterou do našich zemí pruská armáda zavlekla.

Představovaná publikace formátu asi A5 je vázána v pevných kartonových deskách krytých papírovou obálkou. Je samozřejmě vybavena poznámkovým aparátem, přehledem použité literatury, seznamem vyobrazení a jmenným přehledem lékařů a zdravotníků uváděných za války roku 1866 na rakouské i pruské straně. S ohledem na význam knihy je v závěru připojeno německé resumé. Vedle samotného textu obsahuje svazek i obrazovou přílohu jak dobových ilustrací, tak několika raných fotografií.

Jak již bylo řečeno, kniha profesora Wondráka je i přes datum svého vydání dodnes výjimečným počinem, který živě a čtivě připomíná nejen samotné válečné události roku 1866 v českých zemích, ale hlavně utrpení raněných a péči o ně. Zaujme tak nejen všechny badatele zaměřené na válku roku 1866 (pro které je „povinnou literaturou“), ale i všechny příznivce českého vojenského zdravotnictví a jeho slavných tradic.

Citace:

WONDRÁK, Eduard. Krev smyly deště : osudy a utrpení roku 1866. 1. vyd. Hradec Králové : Kruh, 1989. 83 s.

Aktuálně



Velvyslanec Ukrajiny Vasyl Zvarych navštívil Vojenský historický ústav Praha. Přivezl prapor 95. brigády vzdušných výsadkových sil Ukrajiny

Velvyslanec Ukrajiny Vasyl Zvarych navštívil Vojenský historický ústav Praha. Přivezl prapor 95. brigády vzdušných výsadkových sil Ukrajiny

04. 07. 2025
Vojenský historický ústav Praha získal do svých sbírek prapor 95. brigády vzdušných…
Poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu se zaměřilo na tvorbu Vojenského filmového a fotografického ústavu z let 1945–1948. V září začne nový cyklus

Poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu se zaměřilo na tvorbu Vojenského filmového a fotografického ústavu z let 1945–1948. V září začne nový cyklus

04. 07. 2025
V kinosále Armádního muzea Žižkov se ve čtvrtek 26. června uzavřel roční…
Rozloučili jsme se s bývalým šéfredaktorem Historie a vojenství Jaroslavem Beránkem

Rozloučili jsme se s bývalým šéfredaktorem Historie a vojenství Jaroslavem Beránkem

03. 07. 2025
V pondělí 23. června jsme se na Ďáblickém hřbitově rozloučili a zavzpomínali na…
Historici VHÚ Praha Jindřich Marek a Tomáš Jakl obdrželi Záslužný kříž ministryně obrany ČR  III. třídy

Historici VHÚ Praha Jindřich Marek a Tomáš Jakl obdrželi Záslužný kříž ministryně obrany ČR  III. třídy

02. 07. 2025
Historici Vojenského historického ústavu Praha PaedDr. Jindřich Marek a Mgr. Tomáš Jakl…
V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

01. 07. 2025
První zahraniční operace československé armády, počátky navazování kontaktů s NATO nebo odzbrojovací…