Snímek pořízený 5. července 1940 v Nancy zachycuje zajaté francouzské velitele a jejich německé stráže. V době zveřejnění fotografie si připomínáme osmdesáté výročí porážky Francie nacistickým Německem.
Německý útok na západní Evropu, zahájený v květnu 1940, probíhal velice úspěšně a demokratické mocnosti mu nebyly schopny čelit. Francouzská armáda sice byla početná a disponovala velkým množstvím tanků, avšak Němci ji výrazně převyšovali svou vojenskou doktrínou a koordinaci jednotlivých složek jejich ozbrojených sil. Stejně tak se francouzští velitelé Maurice Gamelin a Maxime Weygand nemohli rovnat Erichu von Mansteinovi.
Výsledkem byl překvapivý německý útok skrze Ardeny, porážka Francie u Sedanu a německý postup ke kanálu La Manche, jenž vedl k odříznutí spojeneckých sil v Belgii. Dne 28. května Belgie kapitulovala, naopak Itálie vstoupila 10. června do války na německé straně. Dne 14. června obsadila německá vojska Paříž a 22. června Francie uzavřela příměří v Compiègne. Třetí republika se zhroutila a byla nahrazena režimem maršála Pétaina se sídlem ve Vichy.
Německo obsadilo sever Francie a její atlantické pobřeží, Italové pohraniční pásmo na francouzsko-italské hranici. Část Francouzů pokračovala v boji pod vedením generála Charlese de Gaulla. Vichystický režim byl nucen ustupovat Němcům, ztrácel zámořská území ve prospěch Spojenců i Japonska; zdání samostatnosti se pokoušel udržovat až do listopadu 1942, kdy byla jižní Francie v reakci na vylodění Spojenců v severní Africe okupována Německem a Itálií.