Záložní padák ZVP-300 sloužil od počátku šedesátých let minulého století v naší armádě jako záchranný prostředek výsadkáře při selhání nebo poškození hlavního padáku. Připevňoval se na hruď parašutisty pomocí speciálních karabin zaklesnutých přímo do postroje hlavního padáku. Do činnosti se uváděl vytržením uvolňovače, umístěného na pravé boční chlopni obalu padáku. Po otevření obalu z něj vypadl vrchlík a vzápětí se nalil vlivem proudícího vzduchu. Další pád již probíhal na otevřeném padáku.
Vlastní vrchlík byl bílý, ušitý ze silonové tkaniny, měl plochu 58 m² a 28 polí se šňůrami. Nosný postroj byl sešit z khaki pololněného popruhu šíře 44 mm o pevnosti 1 300 kg. Obal padáku byl z leteckého avizentu v barvě khaki a měl čtyři chlopně, spojené dvěma čípky sloužícími k jeho uzavření pomocí jehel uvolňovače. Na něm byl také připevněný látkový štítek s vyznačením typu padáku, zkratkou výrobce, datem produkce a výrobním číslem.
Padák byl určen pro výsadkáře, jehož hmotnost neměla i s výstrojí přesáhnout 130 kg. Při této váze neměla být klesací rychlost větší než 7,5 m/s. Mohl být používán v sestavě s hlavními padáky typu OVP-450, PD-47 a padáky řady PTCH. Při zabalení byly jeho rozměry 360 x 260 x 210 mm a hmotnost do 7 kg.
Popisovaný sbírkový předmět byl získán do sbírky VHÚ v roce 1995 koupí od soukromníka.