Zástava 4. brigády Pohraniční stráže

Zástava 4. brigády Pohraniční stráže

Od roku 1956 byl 11. července slaven Den Pohraniční stráže jako připomínka jejího založení v roce 1951, kdy byla reorganizací pohraničních útvarů SNB zřízena Pohraniční stráž jako další ozbrojenou složku komunistického státu. Jejím deklarovaným hlavním úkolem byla především ochrana a obrana hranic před jejím nelegálním narušením a před nepřátelským útokem. V praxi velká část její činnosti sestávala ze zadržování osob pohybujících se opačným směrem – do SRN a Rakouska. Pohraniční stráž během své čtyřicetileté historie několikrát změnila své organizační začlenění. Nejdéle byla zařazena pod ministerstvo vnitra, konkrétně v letech 1953–1966 a 1972–1991. Pod ministerstvo národní obrany spadala mezi roky 1966 a 1972. K zajištění nepropustnosti hranic nesloužil Pohraniční stráži pouze její příslušníci a strážní psi, ale také slavná železná opona tvořená jak hraničním a zakázaným pásmem, tak především ženijními zatarasovacími prostředky.

Pohraniční stráž byla zřízena Zákonem o ochraně státních hranic č. 69/1951 Sb. ze dne 11. července 1951 a nařízením ministra národní bezpečnosti, pod jehož jurisdikci pak spadala až do roku 1953. Na počátku ji tvořilo 5 brigád a 4 oddíly, které byly rozmístěny podél hranic s nepřátelskými státy. Základem 4. pohraniční brigády, zformované 1. ledna 1952, se stal 4. oddíl Pohraniční stráže dislokovaný ve Znojmě, jenž vznikl společně se samotnou PS v roce 1951. Velitelství brigády až do roku 1990 sídlilo v znojemských kasárnách, které byly pro potřeby útvaru postaveny v roce 1958. K velitelství 4. brigády PS byla přičleněna i ženijní rota sídlící v Marešově u Znojma, jejíž hlavní úkol spočíval v údržbě ženijních opatření ostrahy hranic.

Na líci zástavy 4. brigády je uprostřed červeného listu umístěna zlatě lemovaná červená husitská pavéza se žlutě lemovaným bílým dvouocasým lvem a červeným srdečním štítkem na jeho hrudi s modrou horou Kriváň a žlutou partyzánskou vatrou. Nad hlavou lva je vyhotoven obrys žluté pěticípé hvězdy. Pod pavézou je vyšit do půlkruhu zlatý opis: „ZA VLAST – ZA SOCIALISMUS“. Na začátku a na konci opisu se nachází lipová ratolest o třech lipových lístcích. Na rubu uprostřed červeného listu je v zeleném žlutě lemovaném štítu aplikována žlutá psí hlava s hnědě vyšitým obojkem a konturami, červeným jazykem a žlutými zuby. Nad štítem je zlatě vyhotoven nápis: „4. BRIGÁDA“ a pod štítem: „POHRANIČNÍ STRÁŽE“. Horní, dolní a vlající okraj zástavy lemuje zlaté třepení. Zástava je navlečena červeným rukávem na žerď a přibita k ní kovovými hřeby. Žerď zakončuje kovový klenot ve tvaru pěticípé hvězdy. K žerdi jsou připojeny tři praporové šňůry – bílá, červená, modrá – zakončené třapci.

Zástava byla do sbírky Vojenského historického ústavu Praha předána po zrušení útvaru v roce 1991.

Aktuálně



V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

01. 07. 2025
První zahraniční operace československé armády, počátky navazování kontaktů s NATO nebo odzbrojovací…
Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína  vojáci oslavili Den ozbrojených sil

Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína vojáci oslavili Den ozbrojených sil

30. 06. 2025
Přesně před 107 lety čs. legionáři ve Francii přísahali věrnost vznikajícímu československému…
Výsadek v pavučinách smůly a zrady

Výsadek v pavučinách smůly a zrady

30. 06. 2025
O prvotním úspěchu noční výsadkové operace na okupovaném území rozhodovalo v letech 2.…
Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

26. 06. 2025
Před budovou Generálního štábu Armády ČR začala nová výstava s názvem Nová armáda…
Přijďte na poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu, tématem je čs. armáda 1945–1948 v tvorbě Vojenského filmového a fotografického ústavu

Přijďte na poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu, tématem je čs. armáda 1945–1948 v tvorbě Vojenského filmového a fotografického ústavu

25. 06. 2025
V čtvrtek 26. června se v kinosále Armádního muzea Žižkov koná poslední…