C. a k. ministerstvo války zpracovávalo od roku 1914 seznamy personálních ztrát rakousko-uherské branné moci, které byly průběžně vydávány v jednotlivých sešitech vycházejících po celé období první světové války. Seznamy se týkaly jak padlých, tak i zajatých, raněných či nemocných vojáků.
Ve výtisku č. 684 z 9. července 1918 se zde objevilo i jméno Heliodora Píky, tedy muže, který vešel později v širší známost jako náčelník čs. vojenské mise v SSSR za druhé světové války a jedna z hlavních obětí komunistických politických procesů na přelomu 40. a 50. let. Stejně jako mnoho jeho kolegů – vyšších československých důstojníků – sbíral Heliodor Píka své první vojenské zkušenosti na bojištích první světová války a to jak v řadách rakousko-uherské armády, tak později jako ruský a francouzský legionář. Ze záznamu o jeho zajetí je možné vyčíst, že sloužil jako jednoroční dobrovolník s hodností titulárního četaře u 15. střeleckého (dříve zeměbraneckého) pluku. Kromě roku narození a domovské příslušnosti zde bylo také uvedeno nahlášené umístění zajatce v Rusku.
Seznamy ztrát měly několik nevýhod. Vedle občasné neúplnosti a nepřesnosti zde uvedených informací byl v té době limitující také fakt, že údaje byly do seznamů dodávány se značným časovým zpožděním, což platí i pro záznam pozdějšího generála Píky. Ten byl podle všeho zajat už v červenci 1916 a v době zveřejnění svého jména v Seznamu ztrát již dávno nebyl umístěn v ruském zajetí, nýbrž působil jako příslušník československých legií ve Francii, kam se z Ruska v roce 1917 přesunul. Zpožděné a nespolehlivé údaje, jež byly většinou získávány prostřednictvím Červeného kříže, byly však po dobu války jedním z mála zdrojů informací, ze kterých se mohli rodinní příslušníci nezvěstných vojáků seznamovat s osudy svých blízkých.
Citace:
K. U. K. KRIEGSMINISTERIUM. Verlustliste ausgegeben am = Seznam ztrát vydaný. Wien: K. k. Hof- und Staatsdruckerei, 1918, [5](684). ISSN 2076-0434.
Seznamy ztrát rakousko-uherské armády najdete v Digitální studovně Ministerstva obrany ČR zde.