V únoru roku 2017 procházeli dva spolupracovníci Středočeského muzea v Roztokách u Prahy zalesněné svahy na katastru obce Nelahozeves, okr. Mělník, a detektory pátrali po archeologických artefaktech. Narazili na malý výkop a okolo něj poházené lidské kosti, proto neváhali a kontaktovali Policii ČR. Ta po konstatování, že se jedná o válečný hrob, nahlásila nález Archeologickému ústav v Praze a ten zajistil okamžitý záchranný výzkum.
Byla odkryta hrobová jáma cca 170 cm dlouhá, 60 cm široká a asi 40 cm hluboká, zahloubená do hlinito-písčitého podloží a ležel v ní jedinec ve věku 22 až 25 let v poloze na zádech. Podle nárameníku se jednalo o nadporučíka Wehrmachtu. Při začišťování skeletu byl na pravé straně hrudníku nalezen zlatý odznak za zranění, který byl udělován za pět zranění a více a za trvalé následky včetně ztráty mužnosti. Voják po zajetí povstalci nebo Rudou armádou zřejmě ukryl odznak do náprsní kapsy, a proto zůstal u těla. Vzhledem k absenci jednoho nárameníku, několika knoflíků na blůze a tříštivé zlomeniny čelní lebeční kosti byl zřejmě ubit, střelen do hrudníku, přišel o boty a kalhoty, ale odznak unikl pozornosti.
Případného zájemce by odznak přišel na 5 000,-Kč. Na „trhu“ ovšem nikoho nezajímá odkud se zboží bere a detektorář může proto nález bez problému legalizovat. Proto jsou válečné hroby cílem hledačů a dochází pravidelně k jejich narušování. Což je samozřejmě protizákonné.
Jelikož nebyla nalezena identifikační známka a nebylo proto možno jedince identifikovat, byly kosterní ostatky vojáka pohřbeny na brněnském ústředním hřbitově pouze pod evidenčním číslem.