Zlín Z-326 M Trener Master

Zlín Z-326 M Trener Master

Prototyp letounu Z-326 Trener Master vzlétl poprvé v létě roku 1957, kdy byl dokončen jako pokračovatel slavného Trenéra. Od předešlých konstrukcí se lišil hlavně zatahovacím hlavním podvozkem, ale byla zde i řada dalších změn. Zlepšilo se vybavení kabiny, její zasklení a  hlavní pilotní prostor byl instalován vpředu. Letoun byl schopen akrobacie při plném obsazení a umožňoval nacvičovat i prvky vyšší pilotáže. Poháněl jej invertní řadový vzduchem chlazený šestiválec Walter Minor 6-III s dřevěnou dvoulistou vrtulí. Je zajímavé, že verze Z-326 se postavilo z celé rodiny Trenérů vůbec nejvíce a to na 420 kusů.

Převážná část produkce šla ale na export, hlavně do SSSR. Typ Z-326 byl u nás poměrně vzácný, domácí odběr totiž činil pouhých dvanáct kusů. Z tohoto počtu bylo deset strojů převzato MNO a používáno k vojenskému výcviku pod označením C-305. Tyto letouny byly později téměř všechny převedeny aeroklubům Svazarmu a dostaly civilní imatrikulace. Ve sbírce VHÚ se nachází Zlín Z-326 M Trener Master OK-OTE, výrobního čísla 610. Byl postaven v Moravanu Otrokovice roku 1960 v bloku deseti letadel objednaných MNO. Potom sloužil u našeho vojenského letectva, mimo jiné také v Trenčíně.

V roce 1972 byl stroj převeden Aeroklubu Svazarmu a 29. září mu bylo vydáno civilní Osvědčení o letové způsobilosti. Následovalo intenzivní využívání letounu v našich aeroklubech, takže když byl v rámci III.GO přestavován na verzi Z-326 M, měl již nalétáno 1 021 h a 51 min. Úprava spočívala v zástavbě nového motoru Avia M-137 A a dřevěné dvoulisté vrtule, včetně změny příslušných instalací. Pilotní sedadlo bylo nadále vpředu a interiér zůstal zachován. V té době létal stroj hlavně u Středočeského krajského aeroklubu Svazarmu a objevoval se často na pražské Točné. Do sbírek Leteckého muzea VHÚ se dostal na konci roku 1998 koupí, když před tím létal v Aeroklubu Jičín. Protože mu zbývalo do konce životnosti necelých 400 hodin, bylo dohodnuto, že bude dočasně zapůjčen Aeroklubu Zbraslavice a ten uhradí náklady na opravy a provoz. Později bylo dohodnuto, že  letoun bude podroben ještě jedné generální opravě. Byla pro něj vybrána podoba, v jaké létal v době svého vzniku u vojenského letectva.

Během roku 2007 předvedli pracovníci firmy ZLÍN-AVION SERVICE v Otrokovicích perfektní práci při jeho renovaci. Letoun byl nadále využíván v běžném provozu a často představován na leteckých akcích v celé naší republice. Jeho letová životnost byla dovršena v září 2013 náletem 5 500 hodin. Poté byl vrácen ve výborném stavu do sbírky VHÚ a uložen v depozitáři s perspektivou vystavení v nové expozici Leteckého muzea.

Motor  Avia M-137 A o výkonu 132 kW (180 k)

Rozpětí  10,596 m

Délka  7,82 m

Hmotnost prázdného letounu  659 kg

Vzletová hmotnost  975 kg

Maximální rychlost  243 km/h

Dostup  4 750 m

Dolet  580 km

Aktuálně



Z restaurátorských dílen: Rakouský palaš

Z restaurátorských dílen: Rakouský palaš

04. 04. 2025
Tentokrát se v článku věnovaném práci našich kolegů restaurátorů budeme věnovat zbrani,…
Další komentovaná filmová přednáška se zaměřila na československé vojáky na východní frontě

Další komentovaná filmová přednáška se zaměřila na československé vojáky na východní frontě

03. 04. 2025
27. března proběhla v kinosále Armádního muzea Žižkov další projekce z cyklu „Komentované filmy…
Jak Čechoslováci zachránili Podlapaču

Jak Čechoslováci zachránili Podlapaču

02. 04. 2025
Obyvatele chorvatské vesnice Podlapača během války v bývalé Jugoslávii chránili čeští a slovenští…
Poklady z depozitáře: Tabulky čistoty rasy posílaly lidi na smrt

Poklady z depozitáře: Tabulky čistoty rasy posílaly lidi na smrt

31. 03. 2025
Už šestý díl seriálu Poklady z depozitáře, který vychází pravidelně jednou za čtrnáct dní na…
V dílnách Armádního muzea Žižkov získávají praktické dovednosti studenti restaurátorství z “Hellichovky”

V dílnách Armádního muzea Žižkov získávají praktické dovednosti studenti restaurátorství z “Hellichovky”

28. 03. 2025
Vojenský historický ústav Praha spolupracuje řadu let s Vyšší odbornou školou grafickou…