21. říjen 1941 vstoupil do našich vojenských dějin jako den, kdy vojáci československého pěšího praporu č. 11 – Východního vstoupili do lybijského přístavu Tobruk, kde v následujících týdnech napsali nejslavnější část historie své jednotky. Obrana obleženého Tobruku vstoupila do historie 2. světové války jako jeden z jejích významných milníků a za připomenutí jistě stojí i skutečnost, že právě zde se zrodila slavná přezdívka „pouštní krysy“, kterou pak obránci tohoto lybijského přístavu hrdě nosili.
Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem jistě nepřekvapí, že jste se na stránkách VHÚ Praha mohli s tematikou nasazení čs. vojáků při obraně Tobruku setkat již několikrát. Články PaedDr. Jindřicha Marka, který je na toto téma specialistou, se věnovaly jak působení našich vojáků obecně, tak například samotné cestě do Tobruku nebo osvobození Tobruku. Komplexněji pak celou problematiku pojal ve zdařilé panelové výstavě, kterou si můžete prohlédnout ve formě volně stažitelné brožury. Připomínky pobytu našich vojáků v Tobruku jste ale mohli zaznamenat také ve formě prezentovaných sbírkových předmětů, fotografií, nebo knih. Nemá tedy smysl opakovat zde celkem dobře známá fakta o boji našich vojáků v severní Africe, která naleznete v uvedených odkazech.
Zaměřme se raději na prezentované, nepříliš známé periodikum, přesněji deník, které pod prostým názvem Zpravodaj s podtitulem deník čs. vojenské jednotky na Středním východě vycházelo od července 1940 do konce srpna 1943, kdy naši vojáci opustili severní Afriku a odpluli do Velké Británie. Jakožto v podstatě útvarové noviny přinášel Zpravodaj našim vojákům informace jak o dění v okupované vlasti, tak ve světě. V případě samotného nasazení čs. vojáků ale pochopitelně příliš konkrétní nebyl, už s ohledem na nutnou válečnou cenzuru. Není proto příliš překvapivé, že v případě působení našeho praporu v řadách obránců Tobruku se o tom první stručná noticka ve Zpravodaji objevila až 29. října, a to ještě na straně 2, na konci zpráv z Londýna.
Na první straně samozřejmě nesmí chybět připomínka oslavy státního svátku 28. října, většina prostoru se ale zaobírá situací v Protektorátu. Titulek Heydrich podplácí, reflektuje zprávy zachycené z protektorátního rozhlasu hovořící o protektorově snaze motivovat české dělnictvo k vyšším pracovním výkonům. Redaktor Zpravodaje pochopitelně vyjádřil své přesvědčení, že tento postup nebude mít na české dělnictvo vliv, neboť lidé v okupované vlasti dobře vědí, že přilepšení dělníkům jde na úkor ostatním obyvatelům země. Heydrichova politika cukru a biče tedy dle čs. vojenského exilového tisku neměla mít valný efekt.
Citace:
Zpravodaj : deník čs. vojenské jednotky na Středním východě. 1941, čís. 273. 2 s. ISSN 1802-9043.
Periodikum bylo Vojenským historickým ústavem zdigitalizováno a konkrétní číslo je volně dostupné na Digitální studovně Ministerstva obrany zde.