V tomto přehledu jsou jednotlivé exponáty seřazeny chronologicky, podle data jejich zveřejnění - toto zveřejnění není zcela totožné s jejich zobrazením na hlavní stránce v konkrétní den.
Cíleně a přesněji lze hledat exponáty podle jejich zařazení do konkrétní podsbírky - jedná se o podsbírky jako např. Chladné zbraně a zbroj, Letecký materiál, Pistole a revolvery, Varia atd. V takovém případě klikněte na tento odkaz Exponáty dne - tematická sbírka.
Plzeňská Škodovka se nezabývala pouze výrobou lodních a polních děl, ale vyvíjela také vlastní konstrukce polních houfnic.…
...
Zemědělský letounu Z-37 Čmelák konstruktérů kolektivu Svatopluka Zámečníka a Miroslava Langra vznikl v n.p. Let Kunovice…
...
Světová výstava Expo 58 se konala od 17. dubna do 19. října 1958 v hlavním městě…
...
Obecnou představu lovecké chladné zbraně dnes díky svému mohutnému zastoupení v soukromých i veřejných sbírkách reprezentuje…
...
Spojeneckou invazí na Sicílii 10. června 1943 započalo italské tažení západních spojenců, které mělo trvat až…
...
Organologie, vědní disciplína o hudebních nástrojích, řadí hoboj do skupiny dřevěných dechových instrumentů, tzv. aerofonů. Z hlediska…
...
Německo spolu se Sovětským svazem patřilo mezi průkopníky vojenských výsadků. Mezi nejznámější nasazení německých parašutistů patří…
...
10 cm houfnice H3 byla vyvrcholením vývojové řady lehkých polních houfnic vyvíjených v plzeňské Škodovce. Byla…
...
Dokumentární film Československého armádního filmu zachycuje přípravu dvou československých vojenských pilotů, Vladimíra Remka a Oldřicha Pelčáka,…
...
Po osvobození Československa v roce 1945 byl založen Svaz osvobozených politických vězňů. Stal se společenskou organizací,…
...
Tato kniha představuje jeden z nejcennějších pokladů starého fondu Knihovny VHÚ Praha. Jedná se totiž o…
...
Původně francouzská maska A. R. S. 17, která se licenčně vyráběla v Polsku. Název RSC byl odvozen…
...
Původní bodák vzor 1870 pro jednorannou zadovku systému Vetterli měl mosazný jílec prakticky totožný, jako měl francouzský…
...
V expozici Leteckého muzea VHÚ lze spatřit cvičný vojenský letoun Jakovlev Jak-11 v jeho čs. licenční…
...
Poté co Rakousko-Uhersko zavedlo počátkem 20. století osmicentimetrový polní kanón vzor 5/8, pokoušela se plzeňská Škodovka…
...
Malíř Jan Slavíček (1900–1970) pocházel ze slavné umělecké rodiny. Jeho otec Antonín Slavíček patřil k nejvýznamnějším…
...
První vláda ministerského předsedy Zdeňka Fierlingera, zvaná též jako Košická vláda, existovala v období ohraničeném 4.…
...
Polní blůza poručíka pěšího pluku 28 z raného období 1. světové války představuje kvalitní zakázkovou práci…
...
Devatenácté století přineslo v oblasti vojenské techniky značné množství zásadních novinek, díky kterým se posléze měla zcela…
...
Viliam Poltikovič (*1958) byl v druhé polovině 80. let jedním z mála režisérů, kteří se v armádním…
...
Zdánlivou nevýhodou revolverů oproti jiným zbraním byla skutečnost, že nábojové komory ve válci byly odděleny od hlavně,…
...
Pistole Bergmann-Bayard 1910 představovala konstrukční vyvrcholení poměrně pestré řady samonabíjecích pistolí, jejíž počátek spadá do devadesátých let…
...
Firma Carl Walther v Zella-Mehlis začala s výrobou samonabíjecích pistolí již v roce 1908 a své modely…
...
Výroba revolverů na našem území nikdy tradici neměla, proto první sériově vyráběný terčový revolver ZKR 551 v…
...