V tomto přehledu jsou jednotlivé exponáty seřazeny chronologicky, podle data jejich zveřejnění - toto zveřejnění není zcela totožné s jejich zobrazením na hlavní stránce v konkrétní den.
Cíleně a přesněji lze hledat exponáty podle jejich zařazení do konkrétní podsbírky - jedná se o podsbírky jako např. Chladné zbraně a zbroj, Letecký materiál, Pistole a revolvery, Varia atd. V takovém případě klikněte na tento odkaz Exponáty dne - tematická sbírka.
Součást pozůstalosti po mjr. Hugo Vaníčkovi (1906–1995), duchovním 1. tankového praporu čs. samostatné obrněné brigády ve Velké…
...
Generál Vojtěch B. Luža (1891–1944) byl od počátku okupace napojen na Ústřední vedení Obrany národa. Do ilegality…
...
Druhý vzkaz hrdiny domácího protinacistického odboje, pplk. Josefa Mašína, člena legendární skupiny „Tři králové“ (součást vojenské odbojové…
...
Vzkaz hrdiny domácího protinacistického odboje, pplk. Josefa Mašína, člena legendární skupiny „Tři králové“ (součást vojenské odbojové organizace…
...
Platidla tohoto typu byla vydávána ve chvíli nedostatku hotovosti. Ve specifických podmínkách zajateckých a pracovních táborů rovněž…
...
Bodák má přímou, jednosečnou čepel s oboustranným výbrusem a středovým hrotem. Na vnitřní straně pod příčkou je…
...
První nožový bodák byl v rakousko-uherské armádě zaveden s puškou Mannlicher vzor 1886 ráže 11 mm. Vzhledem…
...
Na rozdíl od pušek ostatních evropských zemí byly ruské pušky Mosin vybaveny ještě klasickými tulejovými bodáky se…
...
V roce 1854 byla pro myslivecké jednotky zavedena nová puška systému Lorenz, jejíž bodák se zahnutou drážkou…
...
Kvalitativní posun ve způsobu uchycení bodáku na hlaveň pušky znamenalo v rakouské armádě zavedení tulejového bodáku na…
...
Náhradní bodáky byly vyráběny v období nedostatku původně zavedených vzorů v průběhu první světové války. Jejich škála…
...
První bodák se svařenou tulejí byl do výzbroje rakouské armády zaveden s puškou vzor 1748. Čepel trojúhelníkového…
...
Početnou skupinu mezi bodáky užívanými v habsburské armádě tvořily dlouhé bodáky se šavlovou (jataganovou) čepelí. Pro svou…
...
Od roku 1873 byly čepele i pochvy rakouských bodáků vzor 1867 zkracovány o 105 mm a v…
...
Československý samopal vzor 58 byl do výzbroje naší armády zaveden ve dvou variantách: pěchotní s pevnou pažbou,…
...
Posledním z řady klasických tulejových bodáků s křížovým průřezem čepele se u ozbrojených složek habsburské monarchie stal…
...
Bodák byl kompletován s puškou Krag-Jörgenson vzor 1894, karabinou vzor 1904, karabinou polního dělostřelectva vzor 1907 a…
...
Pravděpodobně nejznámějším a mezi sběrateli nejrozšířenějším typem rakouského tulejového bodáku se stal bodák na pěchotní pušky systému…
...
Bodák byl určen pro krátkou československou opakovačku Mauser vzor 33 v ráži 7,92 mm, která byla přidělena…
...
Návrh novoroční pohlednice vytvořil sochař a legionář Karel Babka pravděpodobně na konci roku 1917. Postava čs. legionáře…
...
Dolejšovy prezentované barevné koláže s domalbou představují koncepční řešení velkého znaku České republiky a zpracování symbolu ČR…
...
Malíř a legionář Jindřich Vlček vytvořil jednoduchou skicu, která zachycuje atmosféru vánočních svátků uvnitř vojenské ubikace legionářů.…
...
Střelecký terč s nápisem „Střeleno od pana Josefa Erbena c. k. školního ředitele, v Jičíně dne 9.…
...
Dobový kolorovaný grafický list zobrazuje bojiště poblíž Slavkova v dopoledních hodinách dne bitvy, která je známá také…
...