František Langer - Spisovatel v uniformě

14. 08. 2024

Československého zahraničního odboje za 1. i 2. světové války se zúčastnila řada významných osobností své doby. Jednou z nich byl i spisovatel a lékař František Langer. Pocházel z české židovské rodiny. Narodil se 3. března 1888 v Praze.

Vojenský lékař František Langer (1888–1965) jako plukovník československé armády. Měl i literární ambice. Patřil k přátelům Karla Čapka a přispíval také do prvorepublikových Lidových novin. FOTO: VHÚ Praha

Po maturitě se v roce 1907 zapsal ke studiu medicíny na České univerzitě Karlo­‑Ferdinandově v Pra￾ze, které ukončil roku 1914. Již jako student měl literární ambice a patřil k pražské bohémě. Byl přítelem Jaroslava Haška a členem jeho Strany mírného pokroku v mezích zákona. Krátce po promoci narukoval do rakousko­‑uherské armády a v červnu 1916 se na východní frontě dostal do ruského zajetí. V dubnu následujícího roku vstoupil do legií. Jako lékař prodělal celou sibiřskou anabázi, tedy boje českosloven￾ských jednotek proti bolševikům. Působil jako šéflékař 1. čs. střeleckého pluku „Mistra Jana Husi“ a později zástupce náčelníka zdravotní služby 1. čs. střelecké divize. Do vlasti se vrátil počátkem února 1920 v hodnosti majora. Rozhodl se zůstat v nové čs. armádě jako důstojník z povolání. Ani v meziválečných letech nepřestal být literárně činný – pravidelně přispíval například do Lidových novin. Psal i úspěšné knihy a divadelní hry. Roku 1934 dosáhl hodnosti plukovníka zdravotní služby. Současně s vojenskou profesí působil několik let též jako dramaturg Městského diva￾dla na Královských Vinohradech. Náměty čerpal nejen ze současnosti, ale také ze svých válečných prožitků. Jedním z jeho nejsilnějších dramat je Jízdní hlídka z roku 1935, která se dočkala, stejně jako jiné Langrovy knihy, i filmového zpracování. Patřil k okruhu „pátečníků“, tedy neformálnímu seskupení prohradních literátů a umělců okolo Karla Čapka, s nímž jej pojilo osobní přátelství. Tragické události let 1938–1939 prožíval jako velitel posádkové nemocnice v Praze. Již v červenci 1939 odešel přes Polsko do Francie a zapojil se do zahraničního odboje. Naposledy zastával funkci přednosty 4. oddělení III. od￾boru MNO v Londýně, tedy v podstatě náčelníka zdravotní služby zahraničních jednotek. Kromě toho předsedal čs. exilovému PEN klubu a ani během války samozřejmě nerezignoval na literární činnost. Roku 1945 byl jmenován generálem. Po návratu do republiky se stal přednostou Vojenského zdravotnického poradního sboru. Krátce po komunistickém převratu, v roce 1949, byl jako řada jiných vyhozen z armády. Knihy s legionářskou tematikou byly vyřazeny z veřejných knihoven. Od druhé poloviny 50. let mohly jeho knihy (především ty určené mládeži) opět vycházet. Sám unikl perzekuci, avšak jeho syn byl po únoru vězněn. Zemřel 2. srpna 1965 v Praze.

Jiří Plachý

Připraveno pro rubriku Kalendář hrdinů Lidových novin a serveru Lidovky.cz, kde byl text zveřejněn 4. srpna 2017.

Aktuálně



SVAZARM/ZVÄZARM v prvých rokoch svojej existencie

SVAZARM/ZVÄZARM v prvých rokoch svojej existencie

14. 08. 2024
V polčase 20. storočia sa nezdalo, že 2. svetová vojna bude svetovou vojnou…
Armádní muzeum Žižkov má za rok 2023 nejvyšší meziroční nárůst návštěvnosti

Armádní muzeum Žižkov má za rok 2023 nejvyšší meziroční nárůst návštěvnosti

08. 08. 2024
Agentura CzechTourism vydala statistiku návštěvnosti za rok 2023, ze které vyplývá, že…
Přípravy na první výročí srpnové okupace  

Přípravy na první výročí srpnové okupace  

08. 08. 2024
Během krátké doby od převzetí úřadu prvního tajemníka Husákem se jednota národa…
Zemřel Josef Spáčil - muž, který strávil tři roky u PTP

Zemřel Josef Spáčil - muž, který strávil tři roky u PTP

07. 08. 2024
V 94 letech zemřel 4. srpna Josef Spáčil, který za vyjádření svého…
Jubilejní 20. Tankový den v Lešanech: 31. 8.

Jubilejní 20. Tankový den v Lešanech: 31. 8.

01. 08. 2024
Poslední sobota o prázdninách – 31. srpna – bude již tradičně patřit…