Z Velké Británie bylo v letech 1941–1945 za nepřátelské linie vysazeno 101 československých parašutistů. Jen každý druhý přežil. Ani ti, kteří se dožili osvobození vlasti, k němuž tak zásadním způsobem přispěli, se však jejího vděku nedočkali. Po únoru 1948 proti nim režim zahájil štvavou, pomlouvačnou kampaň – přes noc se stali služebníky imperialismu, britskými agenty, kteří neměli ve skutečnosti bojovat proti nacistům, nýbrž proti komunistickému odboji, zbabělci a zrádci. Nezůstalo však jen u slov. Mnozí znovu odešli za hranice, jiní byli vyhozeni ze zaměstnání, zbaveni vojenských hodností nebo posláni do táborů nucené práce. Deset z nich bylo v politických procesech odsouzeno a za vymyšlené „politické“ trestné činy posláno do vězení, v němž strávili řadu let.
Jedním z nich byl i František Široký. Narodil se 23. února 1912 v Kamenici u Jihlavy. Pocházel z chudé rodiny a po vychození školy se vyučil řezníkem. Po okupaci zbytku českých zemí odešel do Polska a již 24. června 1939 v Krakově vstoupil do čs. zahraniční armády. Následně odjel do Francie, prošel Cizineckou legií a v červnu 1940 se jako příslušník 1. čs. pěšího pluku zúčastnil ústupových bojů. Ve Velké Británii se přihlásil k plnění zvláštních úkolů a od února 1942 prodělával speciální výcvik. Třetího dubna 1944 byl spolu s ppor. JUDr. Jaroslavem Odstrčilem (padl 23. července 1944), rt. Josefem Gemrotem a rt. Karlem Němčíkem vysazen na Chrudimsku. Skupina CALCIUM, kterou tvořili, zahajovala třetí a poslední operační vlnu výsadků z Velké Británie.
Výsadkářům se podařilo překonat řadu komplikací a úspěšně se uchytit v ilegalitě. Již 21. května 1944 navázali rádiové spojení s Londýnem, jež bylo přerušeno v polovině ledna 1943. Působili především na Českomoravské vrchovině, kde zahájili spolupráci se silnou odbojovou organizací Rada tří. CALCIUM se stalo jednou z nejúspěšnějších výsadkových operací ze Západu. Jeho konec byl zcela nečekaný – 3. května 1945 jeho členy zadrželi sovětští výsadkáři NKVD.
Po skončení války se František Široký stal národním správcem firmy Kostelecké uzeniny. Dne 13. září 1949 byl zatčen StB. Podle obžaloby měl být členem protikomunistické odbojové skupiny „Jihlava“, organizované bývalými odbojáři Rady tří, a především později popraveným mjr. Jaromírem Nechanským. Ve vykonstruovaném procesu byl Široký odsouzen ke čtyřem rokům vězení, které si odpykával v Jihlavě a uranových lágrech na Jáchymovsku. Na svobodu byl propuštěn v dubnu 1953. Zemřel 30. května 1976 ve věku 64 let.