Jan Kubiš - Muž s bombou pro Heydricha

30. 07. 2024

Na počátku prosince 1940 vyznamenával ve Velké Británii prezident Edvard Beneš vojáky za hrdinství během bojů ve Francii. Čs. válečný kříž 1939 obdržel i praporečník 1. praporu, rotný Jan Kubiš.

Jan Kubiš (1913–1942) jako praporečník 1. praporu ve Velké Británii, prosinec 1940. FOTO: VHÚ Praha

Pro rodáka z Dolních Vilémovic nedaleko Třebíče (24. června 1913) to byl jistě velmi významný den. Za rok a půl se však zapsal do dějin ještě výraznějším způsobem. V Londýně se na základě zpráv o Heydrichově teroru uskutečnila 3. října 1941 porada čs. zpravodajců, na které bylo rozhodnuto o provedení odvetné akce. Cílem se měl stát Karl Hermann Frank nebo Reinhard Heydrich. Operace dostala označení ANTHROPOID a měla být provedena dvojicí důkladně vycvičených vojáků. Vybráni byli rotmistr Jozef Gabčík a rotný Karel Svoboda. Během doplňujícího výcviku se však Svoboda zranil a nemohl dále pokračovat v přípravě na úkol. Na Gabčíkovo přání byl nahrazen rotmistrem Janem Kubišem, což vzápětí potvrdil mjr. Karel Paleček, který předtím Kubiše osobně vybíral. K odletu skupiny ANTHROPOID došlo až v noci z 28. na 29. prosince 1941. Orientace posádky byla velmi ztížena tím, že většinu orientačních bodů pokrylo velké množství sněhu, pod nímž zmizely železnice, řeky i menší města. Tak se stalo, že namísto východně od Plzně vysadila skupinu u obce Nehvizdy, východně od Prahy. Podle původních pokynů odjeli na Plzeňsko. Zakrátko si vybudovali síť spolupracovníků a podařilo se jim navázat kontakt i s dalšími parašutisty. V noci z 25. na 26. dubna se na Plzeňsku rozhořely ohně, které měly vyznačit plochu pro bombardování Škodových závodů. Akce však nevedla ke kýženému výsledku, neboť ke svržení nákladu z bombardérů došlo mimo určený prostor.

Poté se již ANTHROPOID naplno věnoval přípravám svého úkolu. Dne 27. května 1942, krátce po půl jedenácté, musel protektorův vůz při cestě z Panenských Břežan na Pražský hrad zpomalit v ostré pravotočivé zatáčce vedoucí do ulice V Holešovičkách. Tohoto okamžiku využil Gabčík, jehož úkolem bylo Heydricha z bezprostřední blízkosti zastřelit. Jeho samopal se však v kritickou chvíli zasekl. Automobil ujel několik metrů, než jej Kubiš zasáhl upravenou bombou. Střepiny zranily Heydricha do pravého boku a lehce na obličeji poranily i samotného Kubiše. Po atentátu bylo nezbytné nalézt vhodný a bezpečný úkryt. Ideálním místem se stal pravoslavný kostel Cyrila a Metoděje v Resslově ulici u Karlova náměstí…

V brzkých ranních hodinách 18. června započala velká akce gestapa proti parašutistům v kostele. Po vstupu do kostela byli útočníci zasypáni palbou obránců z kůru. Po téměř dvouhodinovém boji byli nalezeni Josef Bublík a Adolf Opálka, kteří po vystřílení munice spáchali sebevraždu zastřelením, a Jan Kubiš, těžce zraněný střepinami granátů. Bublík a Kubiš ještě jevili známky života, a proto byli okamžitě převezeni do nedalekého lazaretu SS v Podolí. Byli těžce zranění a v bezvědomí, ani jeden se již k životu neprobral.

Zdeněk Špitálník

Připraveno pro rubriku Kalendář hrdinů Lidových novin a serveru Lidovky.cz, kde byl text zveřejněn 24. května 2019.

Aktuálně



Poklady z depozitáře: Tabulky čistoty rasy posílaly lidi na smrt

Poklady z depozitáře: Tabulky čistoty rasy posílaly lidi na smrt

31. 03. 2025
Už šestý díl seriálu Poklady z depozitáře, který vychází pravidelně jednou za čtrnáct dní na…
V dílnách Armádního muzea Žižkov získávají praktické dovednosti studenti restaurátorství z “Hellichovky”

V dílnách Armádního muzea Žižkov získávají praktické dovednosti studenti restaurátorství z “Hellichovky”

28. 03. 2025
Vojenský historický ústav Praha spolupracuje řadu let s Vyšší odbornou školou grafickou…
Vyšla první letošní Historie a vojenství s hlavní studií věnovanou zapomenutému příběhu z konce druhé světové války

Vyšla první letošní Historie a vojenství s hlavní studií věnovanou zapomenutému příběhu z konce druhé světové války

27. 03. 2025
Historie a vojenství číslo 1/2025 pojednává o zajímavých a méně známých kapitolách…
Za první světové války vznikalo i umění. Přesvědčili se o tom účastníci další přednášky Armádním muzeu

Za první světové války vznikalo i umění. Přesvědčili se o tom účastníci další přednášky Armádním muzeu

26. 03. 2025
Na dva druhy umění, které vznikalo pod rukama vojáků za 1. světové…
80. výročí amerického náletu na Prahu 25. března 1945

80. výročí amerického náletu na Prahu 25. března 1945

25. 03. 2025
Dnes si připomínáme 80 let od leteckého útoku na Prahu. První velké…