Jaroslav Mikuláš Novák - Velitel tvrze Hanička

10. 09. 2024

Legionářští důstojníci byli páteří předválečné československé armády. Nejinak tomu mělo být i v obranné válce proti německé agresi, s níž vojáci po nástupu Adolfa Hitlera k moci počítali. Jedním z těch, kteří měli nést první nápor agresora, byl i Jaroslav Mikuláš Novák, jenž v tragických podzimních dnech roku 1938 velel tvrzi Hanička v Orlických horách.

Jaroslav Mikuláš Novák (1897–1985). Podle nadřízených nadprůměrný voják.
FOTO: Sbírka Martina Vaňourka

Narodil se 25. dubna 1897 ve Staré Skřeněři (dnes místní část Nového Bydžova). Krátce po vychození škol na￾stoupil v říjnu 1915 službu v rakousko­‑uherské armádě. Po několika týdnech pobytu na ruské frontě se počátkem července 1916 dostal do zajetí, kde se okamžitě přihlásil do čs. legií. Byl rozvědčíkem, účastnil se bitvy u Zborova a bojů proti bolševikům na Transsibiřské magistrále. V legiích prodělal celkem 34 bitev. Do své rodné vlasti se vrátil až v dubnu roku 1920 a zůstal v armádě jako důstojník z povolání. Sloužil v různých posádkách, naposledy jako velitel VII. praporu hraničářského pluku 19. Z tohoto titulu byl také v době mobilizace velitelem tvrze Hanička. Svými nadřízenými byl hodnocen jako nadprůměrný voják.

Bezprostředně po okupaci se zapojil do domácího odboje a stal se velitelem jedné z oblastí Obrany národa, tedy „podzemní armády“ na Českomoravské vysočině. Na jaře 1940 se mu před hrozícím zatčením podařilo odejít za hranice. V polovině května přijel do jihofrancouzského Agde, kde se v té době formovala čs. zahraniční armáda. Bojů ve Francii v červnu 1940 se účastnil jako první pobočník velitele čs. divizní pěchoty generála Jaroslava Čiháka. Po evakuaci do Velké Británie prošel různými velitelskými funkcemi u čs. pozemních jednotek a v roce 1943 byl vy￾slán do Sovětského svazu. Loď Duchess of York, na níž cestoval, však byla u afrických břehů potopena a po marném čekání na nové sovětské vstupní vízum byl na jaře 1944 přidělen k britským tankovým jednotkám na Středním východě. Koncem srpna 1944 se stal náčelníkem Čs. administrativního štábu v Jeruzalémě. Do vlasti se vrátil jako jeden z posledních zahraničních vojáků až v březnu 1946.

Za svoji činnost v obou válkách byl Jaroslav Mikuláš Novák vyznamenán vysokými čs. i spojeneckými řády a vyznamenáními. Byl například nositelem čs. Řádu Sokola s meči nebo důstojnického stupně Řádu Britského impéria. Již před únorem 1948 jej sledovalo Reicinovo Obranné zpravodajství. Krátce po komunistickém převratu byl postaven mimo službu a na konci roku 1948 propuštěn z armády. Roku 1950 mu byla odejmuta hodnost plukovníka. V roce 1953 jej ve vykonstruovaném procesu odsoudili na čtyři roky do vězení. Jaroslav Mikuláš Novák zemřel 7. května 1985 v Litoměřicích.

Jiří Plachý

Připraveno pro rubriku Kalendář hrdinů Lidových novin a serveru Lidovky.cz, kde byl text zveřejněn 27. dubna 2018

Aktuálně



Věnujte DiGiMÁK! Přispějte do sbírky na pomoc válečným veteránům

Věnujte DiGiMÁK! Přispějte do sbírky na pomoc válečným veteránům

29. 10. 2024
Přispějte zakoupením vlčího máku na péči o válečné veterány. Do 11. 11.…
Chcete vidět Řád Bílého lva zblízka? Přijďte se podívat do Armádního muzea Žižkov

Chcete vidět Řád Bílého lva zblízka? Přijďte se podívat do Armádního muzea Žižkov

28. 10. 2024
V den státního svátku 28. října předává prezident republiky ve Vladislavském sále…
Pietní akt u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína

Pietní akt u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína

28. 10. 2024
Pietní akt na Čestném dvoře Národního památníku na Vítkově dnes zahájil oslavy…
28. říjen 1918 - den vzniku republiky

28. říjen 1918 - den vzniku republiky

28. 10. 2024
Dne 28. října 1918, vznikl československý stát. Zrodil se jako odraz a…
Přijďte si 28. října připomenout naše dějiny do expozic VHÚ Praha

Přijďte si 28. října připomenout naše dějiny do expozic VHÚ Praha

27. 10. 2024
Přijďte si v Den vzniku samostatného československého státu připomenout historii Československa do…