Josef Gemrot - Obouruký střelec

22. 07. 2024

První kulka, vypálená brněnskými gestapáky v lese u Netína, mu proletěla spodní částí rukávu, druhá již zasáhla sval pod levou lopatkou a proletěla levou rukou. Zachránil ho kabát, který se zachytil o větev a trochu jím smýkl. Jinak by střela zasáhla srdce! I když byl levák, střílel dobře z pistole oběma rukama. Proto uchopil pistoli do pravačky. Měl štěstí na své straně a zmizel za stálé palby nacistů v lese. Jeho velitel poručík Jaroslav Ostrčil však měl smůlu, o několik minut později razii gestapa neunikl a byl zastřelen.

Josef Gemrot (1911–1955) se v roce 1947 zúčastnil audience válečných parašutistů na Pražském hradě
u prezidenta Edvarda Beneše. FOTO: VHÚ Praha

Obourukým střelcem byl rotmistr Josef Gemrot, který se narodil 27. prosince 1911 v obci Louky nad Olší (dnes část Karviné). Vyučil se truhlářem, ale několik let pracoval jako horník. V lednu 1938 byl přijat ke státní policii, v jejíchž řadách jako příslušník pohraničních jednotek Stráže obrany státu prožil dramatický rok 1938 i německou okupaci o půl roku později.

V červnu 1939 spolu se svým o sedm let mladším bratrem Fridolínem (pozdějším úspěšným radarovým operátorem u československé letky 68. noční stíhací perutě RAF) zamířil do zahraničního odboje. Ve Velké Británii patřil v srpnu 1941 do první skupiny československých parašutistů, která ve Skotsku absolvovala náročný bojový výcvik. Do okupované vlasti byl však po řadě speciálních kurzů vysazen polskými letci poblíž Čejkovic na Chrudimsku v rámci čtyřčlenné paraskupiny CALCIUM ze základny v jižní Itálii až v noci z 3. na 4. dubna 1944. Jejich radiostanice po mnoha měsících pomohla českému domácímu odboji opět navázat přímé spojení s vedením zahraničního odboje v Londýně!

Po již zmíněné přestřelce 23. června 1944 u Netína se mu, zraněnému, podařilo ukrýt v podzemním úkrytu, později v Březí nad Oslavou a poté ve Studnicích u Nového Města na Moravě. Po uzdravení pokračoval dál v plnění svého úkolu až do konce války, kdy jeho skupinu ve Svratce „omylem“ zajali sovětští parašutisté a na několik dní internovali.

Po demobilizaci se v hodnosti nadporučíka vrátil k policii, tehdy již Sboru národní bezpečnosti, kde působil ve výcvikovém středisku ve Zbirohu jako velitel kurzů střelby. Uplatňoval zde principy pudové střelby, získané při výcviku ve Velké Británii, a objevil se tehdy s pistolí v ruce při střelbě i ve filmových týdenících. Na rozdíl od mnoha perzekvovaných kamarádů ze zahraniční armády byl v lednu 1950 propuštěn ze služby kvůli skutečným dlouhodobým zdravotním potížím. Zemřel 11. srpna 1955 v Ostravě na následky zhoubné nemoci v pouhých 44 letech.

Jindřich Marek

Připraveno pro rubriku Kalendář hrdinů Lidových novin a serveru Lidovky.cz, kde byl text zveřejněn 3. dubna 2020.

Aktuálně



Historici VHÚ Praha Jindřich Marek a Tomáš Jakl obdrželi Záslužný kříž ministryně obrany ČR  III. třídy

Historici VHÚ Praha Jindřich Marek a Tomáš Jakl obdrželi Záslužný kříž ministryně obrany ČR  III. třídy

02. 07. 2025
Historici Vojenského historického ústavu Praha PaedDr. Jindřich Marek a Mgr. Tomáš Jakl…
V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

01. 07. 2025
První zahraniční operace československé armády, počátky navazování kontaktů s NATO nebo odzbrojovací…
Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína  vojáci oslavili Den ozbrojených sil

Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína vojáci oslavili Den ozbrojených sil

30. 06. 2025
Přesně před 107 lety čs. legionáři ve Francii přísahali věrnost vznikajícímu československému…
Výsadek v pavučinách smůly a zrady

Výsadek v pavučinách smůly a zrady

30. 06. 2025
O prvotním úspěchu noční výsadkové operace na okupovaném území rozhodovalo v letech 2.…
Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

26. 06. 2025
Před budovou Generálního štábu Armády ČR začala nová výstava s názvem Nová armáda…